Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mesut Doğan, düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında basın mensupları ile bir araya geldi. Doğan, projeleri ve yönetim vizyonları hakkında açıklamalarda bulundu. toplantının açılışında Antalyaspor ile deplasmanda yapılan maçtan dönerken Afyonkarahisar’da geçirilen kazada hayatını kaybeden MKE Ankaragücü taraftarlarına Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyen Doğan, , “Vaatleri incelediğimiz zaman karşımıza popülist ve her soruna hakim bir anlayış çıkıyor. Ancak derinlemesine bakılırsa sadece sonuçlar ile ilgilenen, nedenleri görmezden gelen pansuman projelerden öteye geçilmiyor. Ankara’mızın sorunları yavaş yavaş adımlarla, Cumhurbaşkanı’nın fotoğraflarının arkasına saklanmakla, içi boş tecrübe lafları ile çözülmez. Biz kibrin, torpilin olmadığı bir yönetim vaat ediyoruz. Ankara’nın yeni bir soluğa ihtiyacı var. Yani Saadet Partisi’ne ihtiyacı var” dedi.

RUHUNDAN CAYANLAR KENDİLERİNİ DE, ÜLKEYİ DE MAHVETTİLER

Yerel seçimler için iktidarın ’94 ruhuna döneceğiz’ açıklamalarına değinen Doğan, şunları kaydetti: “94 ruhu samimiyetin, dürüstlüğün, refahın, adaletin, kurtuluşun mayasını oluşturduğu bir ruhtu. O dönem partimizin belediye başkan adayları kapı kapı dolaştı. Belediyenin zaten yapmakla yükümlü olduğu şeyleri proje diye halkımıza sunmadı. Halkımıza sundukları Milli Görüş’ün temel ilkeleri oldu. ‘İbadet aşkı ile çalışacağız. Asla partizanlık yapmayacağız. İşi ehline vereceğiz. Kapımız herkese açık olacak. İşi zorlaştırmayacağız, kolaylaştıracağız. Asla yemeyeceğiz, yedirmeyeceğiz’ dediler ve bunu da uyguladılar. Ancak o dönemde bu ilkeler ile belediye başkanlığı yapanlar bugün çizgilerine değiştirip kendilerini de, ülkeyi de mahvettiler.”

9 ANA İLKEMİZ VAR

Doğan, Belediyecilik yaparken dikkat edecekleri hususları sıradı, “adil ve merhametli olacağız, planlı ve programlı olacağız, hesap verilebilir ve şeffaf olacağız, partizanlık yapmayacağız, işi ehline vereceğiz, kapımız herkese açık olacak, hizmeti herkese eşit dağıtacağız, israfa müsaade etmeyeceğiz, zorlaştırmayacağız kolaylaştıracağız” dedi.

VATANDAŞLARIN YÜZDE 65’İ “BELEDİYELERDE iSRAF VE YOLSUZLUK VAR” DEDi

Yaptıkları anketlerden çıkan çarpıcı bir sonucu da kamuoyu ile paylaşan Doğan, “Yaptığımız ankette vatandaşlara, ‘Belediyelerde israf ve yolsuzluk yapıldığını düşünüyor musunuz?’ diye sorduk. Türkiye genelinde bu soruya ‘evet’ cevabını verenlerin oranı yüzde 65 oldu. Ankara özelinde yaptığımız ankette ise bu oran yüzde 65’ten daha fazla çıktı” dedi.Doğan, belediyecilik ilkelerini ve Ankara için amaçladıkları projeleri de şu başlıklar altında kamuoyu ile paylaştı: “Merhametli ve adil olacağız. Planlı ve programlı çalışacağız. Hesap verebilir olacağız. İşi ehline vereceğiz. Kapımız herkese her zaman açık olacak. Partizanlık ve ayrımcılık yapmayacağız. Yolsuzluk ve rüşvete geçit vermeyeceğiz. Zorlaştırmayacağız, kolaylaştıracağız. Tek merkezli olmayan, çok merkezli, herkesin kendisini 24 saat güvende hissettiği, günlük hayatın ucuz, insan hayatının değerli olduğu, yaşam kalitesi yüksek, yeşil ve yaşanabilir bir başkent ve her bir vatandaşın karar alma süreçlerine dahil olduğu katılımcı belediyecilik amaçlıyoruz.

 

HER ŞEYİN EN BÜYÜĞÜ DEĞİL EN FAYDALISINI YAPACAĞIZ

İhtiyaca uygun yerlere ihtiyaca uygun hizmetlerin yapılması gerektiğini ifade eden Doğan, “ülkede en büyüğünü yapma hevesi var. En büyük cami en büyük park, insanları bulundukları bölgelerden koparırsanız güvenliği ve samimiyeti zaafa uğratırsınız.” dedi.

Doğan, “Bizim vizyonumuz artık hastalık haline gelmiş, her şeyin en büyüğünü yapmak değil. Bizim anlayışımız faydalı olanı, ihtiyaç duyulanı yapmak olacaktır” ifadelerini kullandı.