31 Mart yerel seçimlerinde Kahramankazan Belediye Başkanı seçilen Serhat Oğuz, seçim döneminde duyurduğu projelerini hayata geçirmek için kolları sıvadı.

KİM hayata geçiyor

Başkan Oğuz, bu kapsamda ilk olarak, günümüzün en büyük sorunlarından biri olan işsizlik ile mücadele konusunda Türkiye‘ye örnek olacak Kahramanakazan İstihdam Merkezi (KİM) projesini hayata geçirecek. Bu doğrultuda belediye bünyesinde hazırlanan özel bir yazılım ile ilçedeki iş arayan vatandaşlar ile işverenler aynı platformda buluşacak. İşverenlerle iş aarayanlar arasında köprü vazifesi kuracak olan KİM ile ilçede işsiz kimsenin kalmaması hedefleniyor.

En fazla talep iş konusunda

Başkan Oğuz, vatandaşlardan kendilerine gelen taleplerin en fazla “iş bulma” konusunda olduğunun altını çizerek, Kahramankazan İstihdam Merkezi (KİM) ile binlerce kişiye iş bulmayı amaçladıklarını kaydetti. Kahramanakazan’ın sanayi alanında önemli bir potansiyeli sınırları içinde barındırdığını vurgulayan Oğuz, “Kahramankazan’daki istihdam pastası Kahramankazan’a yeter. Yani Kahramankazan’daki istihdam olanakları ilçemizde yaşayan tüm vatandaşlarımıza yetecek kapasitede. Kahramankazan’da 3 bin 200’e yakın büyüklü küçüklü fabrika ve üretim tesisi bulunuyor. Buralarda 60 bine yakın istihdam ediliyor. Belediyemiz bünyesinde kuracağımız Kahramankazan İstihdam Merkezi (KİM) kapsamında, kendi imkanlarımızla bir yazılım hazırladık. Bu yazılımla Kahramankazanlı iş insanları ile bir protokol imzalayacağız. KİM’e dahil olmak isteyen işverenlerimizi belirleyeceğiz. Bu noktada önemli bir mesafe kaydettik. İşverenlerimiz bu projeye oldukça sıcak bakıyor ve sisteme dahil olan çok sayıda işverenimiz mevcut. Bir yandan da iş talepleri gelmeye devam ediyor.”

Tek şartımız ilçemizde ikamet etmek

“İşverenlerimiz, personel aradıklarında yazılıma personele ilişkin istedikleri kriterleri ve bilgileri girecek. Ayrıca bize başvuran insanlarımızın iş başvurularını ve niteliklerini de biz bu sisteme gireceğiz. Burada işçi arayanlarla iş arayanları eşleştireceğiz. Bu doğrultuda bizlere iş bulmak için başvuran kardeşlerimizden tek şartımız olacak. O da Kahramankazan’da ikamet ediyor olmaları. Biz Kahramankazan’da yaşayan ve işi olmayan tüm kardeşlerimize ‘iş bulacağız’ dedik ve onlara iş sahibi yapmakta bizim boynumuzun borcu. Allah nasip ederse bu sözümüzü yerine getireceğiz.”

Müjdeyi verdi

Başkan Oğuz, bu kapsamında vatandaşları iş imkânı ile buluşturmaya başladıklarını belirterek, önümüzdeki günlerde, projenin tanıtımını düzenleyecekleri toplantı yapacaklarını söyledi. Oğuz, projenin tanıtım toplantısında da çok sayıda vatandaşın işe yerleştirilmesini yapacaklarının müjdesini verdi.