Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

ATO Başkanı Baran, Büyüme Verilerini Değerlendirdi

Ankara Ticaret Odası (ATO)

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye ekonomisinin 2023 yılında, yüzde 4,5 oranında büyüdüğünü belirterek, “Küresel ekonomide yaşanan sıkıntılara, asrın deprem felaketinin etkilerine ve enflasyonla mücadele sürecine rağmen 2023 yılında ekonominin yüzde 4,5 oranında büyümesi Türkiye’nin güçlü ve istikrarlı yapısının muhafaza edildiğinin göstergesidir” dedi. Baran, enflasyonla mücadeleye yönelik para ve maliye politikasının etkin bir şekilde uygulanmasının yapısal düzenlemelerle desteklenmesiyle gelecek yıllarda Türkiye’nin tek haneli enflasyon ve çift haneli büyüme yapısına kavuşabileceğini söyledi.

ATO Başkanı Baran, yazılı bir açıklama yaparak Türkiye İstatistik Kurumu’nun, 2023 yılına ilişkin açıkladığı Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYH) verilerini değerlendirdi. 2023 yılında tarım sektörünün dışındaki diğer alanların büyüme kaydettiğini ve GSYH’nin 1 trilyon 118 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştığını kaydeden Baran, sürdürülebilir büyümenin önemine dikkat çekti. Baran, açıklamasında şunları söyledi:

“Küresel ekonomide yaşanan sıkıntılara, asrın deprem felaketinin etkilerine ve enflasyonla mücadele sürecine rağmen, 2023 yılının dördüncü çeyreğinde yüzde 4, yılın tamamında da ekonominin yüzde 4,5 oranında büyümesi Türkiye’nin güçlü ve istikrarlı yapısının muhafaza edildiğinin göstergesidir. Enflasyonla mücadeleye yönelik para ve maliye politikasının etkin bir şekilde uygulanması, katma değerli üretimin sağlanması, eğitim-istihdam planlamasının yapılarak istihdam piyasalarının taleplerine uygun bir şekilde genç nüfusun yetiştirilmesi gibi yapısal düzenlemelerin hayata geçirilmesiyle Türkiye’nin kalkınma hızının artacağına, ihracat potansiyelinin daha da gelişeceğine ve ülkemizin tek haneli enflasyon ve çift haneli büyüme yapısına rahatlıkla kavuşabileceğine inanıyoruz.”