Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Avrupa Birliği’nden Türkiye’deki Mültecilere 1 Milyar Avroluk Destek

Avrupa Birliği (AB), Türkiye’deki mültecilere yönelik 1 milyar avroluk yeni bir destek paketi taahhüdünde bulundu. Bu destek, Türkiye’de bulunan Suriyeli ve diğer uluslardan gelen mültecilerin temel ihtiyaçlarını karşılamayı ve sosyal entegrasyonlarını sağlamayı amaçlıyor.

Avrupa Birliği (AB), Türkiye'deki

Avrupa Birliği (AB), Türkiye’deki mültecilere yönelik 1 milyar avroluk yeni bir destek paketi taahhüdünde bulundu. Bu destek, Türkiye’de bulunan Suriyeli ve diğer uluslardan gelen mültecilerin temel ihtiyaçlarını karşılamayı ve sosyal entegrasyonlarını sağlamayı amaçlıyor.

AB’nin bu önemli mali yardımı, Türkiye’de yaşayan yaklaşık 4 milyon mülteciye yönelik olarak yürütülen çeşitli projeleri desteklemeyi hedefliyor. AB’nin komşuluk ve genişleme müzakerelerinden sorumlu komiseri Olivér Várhelyi, Brüksel’de yaptığı açıklamada, “Türkiye, dünyanın en büyük mülteci nüfusuna ev sahipliği yapıyor ve bu insanların hayatlarını iyileştirmek için gösterdiği çabaları takdir ediyoruz” dedi.

Bu yeni yardım paketi, AB’nin 2016 yılında başlattığı ve bugüne kadar 6 milyar avrodan fazla fon sağladığı Türkiye-AB mülteci mutabakatının bir devamı niteliğinde. Yeni paketle birlikte, eğitim, sağlık, sosyal uyum ve ekonomik kalkınma gibi alanlarda mültecilere yönelik projeler desteklenecek. Ayrıca, Türkiye’nin doğu sınırındaki göç yönetimini iyileştirmeye yönelik ekipman ve eğitim desteği de sağlanacak.

Yardım Paketinin Detayları
Acil Sosyal Güvenlik Ağı (ESSN): 400 milyon avro, mültecilerin günlük temel ihtiyaçlarını karşılamak için nakit yardımı sağlanacak. Bu program, mültecilerin işgücü piyasasına erişimlerini artırmayı amaçlayan stratejinin bir parçası olarak geliştirildi.
İstihdam ve Sosyo-ekonomik Destek: 234 milyon avro, mültecilerin iş bulma olanaklarını artırmak için mesleki eğitim ve beceri geliştirme projelerine ayrılacak.
Tamamlayıcı ESSN Programı: 381 milyon avro, yaşlı, engelli ve diğer kırılgan gruplar gibi en savunmasız mültecilere nakit destek sağlanacak.
Sınır Yönetimi: 220 milyon avro, Türkiye’nin doğu sınırındaki göç yönetimini iyileştirmek için ekipman ve eğitim desteği sağlayacak.
Bu yeni yardım paketinin yanı sıra, AB bugüne kadar Türkiye’deki mültecilere yönelik toplam 9.5 milyar avrodan fazla mali yardım sağlamıştır. Bu yardımlar, Türkiye’nin mültecileri kabul etme ve onlara destek sağlama çabalarını önemli ölçüde desteklemektedir.

Avrupa Komisyonu’nun bu yardımı, mülteci krizinin yönetilmesi ve mültecilere daha iyi yaşam koşulları sağlanması adına büyük bir adım olarak değerlendiriliyor​ (DG NEAR)​​ (DG NEAR)​.