Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Cinsiyetçi İfadelere Karşı Bakanlıktan Büyük Hamle

Günlük yaşamda farkında olmadan sıkça kullanılan cinsiyetçi ve şiddet içeren ifadelerin ortadan kaldırılması amacıyla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık, eşitlikçi ve şiddetsiz bir dil kullanımı için Türk Dil Kurumu (TDK) ile ortak çalışmalara başladı. Bu kapsamda atasözleri, deyimler ve masallar detaylı bir şekilde incelenecek, şiddet içeren dil örnekleri tespit edilecek.

Günlük yaşamda farkında olmadan

Yıl sonuna doğru Bakanlık, bu çalışmaların sonuçlarını kamuoyuyla paylaşacak ve farkındalık yaratmak amacıyla çeşitli kampanyalar düzenleyecek. İletişim Başkanlığı da bu süreçte, önleyici politikaların geliştirilmesi için gerekli adımları atacak.

Ayrıca, dijital oyunlarda kadına yönelik şiddet konusuna da dikkat çekilecek. Ankara’da belirlenen pilot üniversitede grafik tasarım, bilgisayar programcılığı ve yazılım mühendisliği bölümlerindeki öğrencilerle bu konuda farkındalık çalışmaları yürütülecek.

Çizgi film animasyon bölümü öğrencileri, çocuk programı yapımcıları ve çizgi film senaristleriyle de iş birliği yapılarak, çocuklara yönelik içeriklerin şiddet içermemesi için çalışmalar yapılacak.