Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Elazığlı Genç, Florida Üniversitesi’nden 55 Bin Dolarlık Tam Burs Kazandı

Elazığ’da yaşayan 18 yaşındaki Muhammet Enes Bilek, eğitimdeki başarılarıyla kıtaları aştı ve Amerika’nın Florida eyaletinde bulunan University of Florida’dan yıllık 55 bin dolar değerinde tam burs kazandı. Bilek, burada yazılım mühendisliği ve havacılık bölümlerinde eğitim alacak.

Elazığ'da yaşayan 18 yaşındaki

Elazığ’da yaşayan 18 yaşındaki Muhammet Enes Bilek, eğitimdeki başarılarıyla kıtaları aştı ve Amerika’nın Florida eyaletinde bulunan University of Florida’dan yıllık 55 bin dolar değerinde tam burs kazandı. Bilek, burada yazılım mühendisliği ve havacılık bölümlerinde eğitim alacak.

Eğitim Yolculuğu
Muhammet Enes Bilek, Elazığ’da doğup büyüdü. Lise eğitimine Elazığ’da Cemil Meriç Fen Lisesi’nde başladı. Lisede başarılı bir öğrenci olan Bilek, yurt dışında eğitim almak için araştırmalara başladı ve Almanya’da bulunan UWC Robert Bosch College’de okumak için sınavlara girdi. Bu sınavları başarıyla geçen Bilek, Almanya’nın Freiburg şehrinde bulunan bu prestijli kolejde iki yıl boyunca eğitim aldı.

Projeler ve Başarılar
Bilek, Almanya’da eğitim aldığı süre boyunca birçok başarılı projeye imza attı. Kendi geliştirdiği English2Success Projesi ile maddi durumu yetersiz öğrenciler için İngilizce dersleri düzenledi. Ayrıca, iki maraton koşusunda yer aldı ve 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinde Kızılay için bağış topladı.

Amerika Yolculuğu
Bu projelerdeki başarısı ve topluma katkıları, Bilek’in Amerika’da üniversite başvurularında öne çıkmasını sağladı. University of Florida’dan yıllık 55 bin dolar değerinde tam burs kazanan Bilek, yazılım mühendisliği ve havacılık bölümlerinde eğitim alacak. Eğitimine Amerika’da devam edecek olan genç öğrenci, dört yıl boyunca burada okuyacak.

Bilek, sadece uçak masraflarının bile yüz binlerce lira tuttuğunu belirterek, yardımseverlerden destek beklediğini ifade etti.

“Elazığ’ı ve Ülkemizi Temsil Ettim”
Lisenin ilk iki yılını Elazığ’da Cemil Meriç Fen Lisesi’nde, diğer iki yılını ise Almanya’da Robert Bosch College’de okuyan Muhammet Enes Bilek, “Nasip olursa dört sene de Amerika’da okuyacağım. Florida eyaletinde bulunan devlet destekli University of Florida’yı kazandım. Bu üniversite, devlet üniversiteleri arasında ilk beş sırada yer alıyor. Almanya’da yaptığım projelerden dolayı toplamda 8 milyon lira değerinde tam burs kazandım. Başka üniversitelerden de teklifler aldım ama ailemi maddi açıdan zora sokmamak amacıyla burslu üniversiteyi tercih ettim” dedi.

Bilek, Almanya’da Elazığ’ı ve Türkiye’yi temsil etmek için birçok aktivite yaptığını belirterek, “İki maraton koşusunda koştum, geçen sene Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremlerden dolayı Kızılay için Almanya’da bağış topladım. Son olarak da Avrupalı öğretmenlerin Elazığlı öğrencilere ücretsiz ders verdiği English2Success Projesini gerçekleştirdim ve bu proje halen devam ediyor. Elazığ’da maddi durumu kısıtlı öğrenciler bu projeye başvurabilirler. Bu tarz aktivitelerimden dolayı University of Florida ve birkaç üniversiteden bana teklif geldi” diye konuştu.

Gelecek Planları
Muhammet Enes Bilek, eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönmeyi planladığını belirterek, “Ailem ilk etapta Amerika’da okumamı çok istemedi çünkü benim yanlarında kalmamı istiyorlardı. Zaten benim niyetim havacılık okuyup orada çalıştıktan sonra yeniden Türkiye’ye dönmek. Herkesin hayat hedefleri ve amaçları farklı. Benim akranlarıma tavsiyem hayallerini takip etmeleri ve ülkemize katkı sağlamalarıdır. Almanya’da iki sene okudum ama insanın memleketi çok başka oluyor” dedi.

Bilek, eğitimine Amerika’da devam ederken, Türkiye’deki gençlere de örnek olmayı hedeflediğini belirtti.