COVID 19 ve Hollanda ekenomisi

 HOLLANDA DA GENEL EKENOMI GORUNUMU...
2020'de dünya COVID-19 ile karşı karşıya kaldı. buna bağlı olarak, Hollanda ekonomisi 2013'ten sonra ilk kez küçüldü. Gayri safi yurtiçi hasıla geçen yıl 2019' a gore % 3,7 oranında kuculdu. 2020'deki daralma 2009'daki küçülmeye esdeger buyuklukteydi . Hollanda hükümeti, diğer birçok hükümet gibi, ekonomik zararı destek paketleriyle sınırlamaya çalıştı.

Hollanda ekonomisinin 2020'deki daralması komşu ülkelerden (Belçika, Almanya, Fransa ve Birleşik Krallık) a gore daha küçüktü ve ayrıca Avrupa Birliği ortalamasından daha küçük bir degerde kaldi.. Bu, yalnızca 2020 nin ikinci çeyreginde daha az ciddi bir kilitlenmeden kaynaklanmakla kalmadı, aynı zamanda muhtemelen Hollanda ekonomisinin turizme daha az bağımlı olması nedeniyle, Hollanda hükümeti acil durum önlemleri alma konusunda nispeten hızlı hareket etmesiyle alakaliydi. Hollanda'da dijitalleşme daha önce zaten mevcuttu. korona krizi telekomünikasyon ve çevrimiçi alışverişte ortalamanın üzerinde seyrediyor.

2020'deki ekonomik daralmanın dörtte üçü, düşük tüketime (- % 6,4) bağlanabilir. Tüketiciler, ekonomi konusundaki belirsizlik veya kıtlık korkusu nedeniyle sadece kemer sokmakla kalmadilar , aynı zamanda bazen mevcut hizmetlerin eksikliği nedeniyle para harcayamadılar.

Özellikle çok sayıda is kolunda insandan insana temasın olduğu sektörler, virüsün yayılmasına karşı alınan önlemlerden etkilenmiştir. Çeşitli yasaklar

 


nedeniyle, catering endüstrisindeki katma değer hacmi 2020'de on iki ay öncesine göre yaklaşık yüzde 41 daha düşüktü. Kültür, rekreasyon, spor ve diğer hizmetler sektörünün katma değerindeki düşüş de 2020'de yüzde 24,5 ile olağanüstü güçlü bir dusus oldu. Taşımacılık sektörü, özellikle toplu taşıma ve havacılık da korona krizinden ciddi şekilde etkilendi. Ticari hizmetlerde, özellikle geçici istihdam ve seyahat sektörü çok keskin bir şekilde küçüldü.

Ancak iflas sayısı bu yüzyılın en düşük seviyesindeydi. Kapsamlı hükümet destek önlemleri buna katkıda bulunmuştur. Sonuç olarak, istihdam kaybı da bugüne kadar nispeten düşük kalmıştır. 2015'ten bu yana ilk kez 2020'de işsiz sayısı tekrar yükseldi, ancak artış sınırlı kaldı. Pandemi den kaynaklanan is piyasasındaki durgunluk , gençler arasında issizlik oranında artis gostermeye devam ediyor.Korona salgını henüz duragan bir konut piyasasına yol açmadı. Sahibi tarafından kullanılan mevcut bir ev, 2020'de 2019'a göre ortalama yüzde 7,8 deger artışı gosterdi.En cok Buyuksehirlerdeki emlak fiyatlari artis eğiliminde.

 Emlak sektorunde Fiyat artışı 2021'in ilk ceyreginde de hiz kesmedi.

Korona krizi 3,5 yıldan fazla süren ekonomik patlama dönemini sona erdirdi. Hollanda ekonomisi neredeyse bir yıldır durgunluk içinde. Mal ihracatı, korona öncesi seviyelere geri döndü, ancak belirsizlik ve teması sınırlayıcı önlemler hala tüketimi ve yatırımı olumsuz etkiliyor. 
Sektör güveni 2021'in ilk ceyregi itibariyla tekrar pozitif yonde sinyaller vermektedir.
üretim belirli sektörlerde,korona öncesi seviyelere dönme yonunde ivme kazanmaya devam ediyor.

Tüketici güveni aylardır sabit, uzun vadeli ortalamanın oldukça altında. 
Şubat 2021'in sonundan bu yana yeni korona enfeksiyonlarının sayısı yeniden artıyor ve aşı sayısındaki ilerlemeye rağmen hastaneye kabuller de yavaş yavaş artıyor. 
Korona salgınının seyri belirsizliğini koruyor ve bu nedenle ekonomik görünüm hakkında büyük bir belirsizlik devam ediyor.
Bu gun itibariyle hollanda da gunluk pozitif hasta sayisi 7.189 kisi.bu rakam gecen haftaya gore %6 artisi ifade ediyor.hastanelerde doluluk orani ise bir hafta oncesine gore %10 artmis durumda...

13 Nisan 2021, Salı
Etiketler: erdogan   trt   baskentpostasi  

Yorumlar0

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 4 = ?

Bunlar da ilginizi çekebilir

yazılım: habersistemim