12 Mayıs Hemşireler Günü Kutlaması İçin Hastaneye Alınmadılar!


12 Mayıs Hemşireler Günü Kutlaması İçin Hastaneye Alınmadılar!

Anadolu Sağlık Sen İstanbul il temsilciliği, 12 Mayıs Hemşireler Günü kutlaması için gittikleri Sultanbeyli Devlet Hastanesine alınmadı, iddiası gündeme bomba gibi düştü!

Anadolu Sağlık Sen İstanbul İl Başkanı Salim Kar’dan edindiğimiz bilgiye göre Sultanbeyli Devlet Hastanesinde 12 Mayıs Hemşireler Günü kutlaması yapmak isteyen İl Başkanı Salim Kar, teşkilatlanmadan sorumlu başkan yardımcısı Murat Yıldız, Sultanbeyli ilçe başkanı Cüneyt Şahin, 12-18 Mayıs Hemşireler Günü ve Haftasını kutlamak amacıyla Sultanbeyli Devlet Hastanesini ziyaret ettikleri sırada Hastane Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Bulut ve İdari ve Mali Hizmetler Müdürü Abdullah Şahin’in, nöbetçi memur ve nöbetçi şefe talimat vererek hemşirelerle iletişim kurulmasını ve kutlamayı engelledikleri iddia ediliyor.

Görevlilere “Suç işliyorsunuz” demelerine rağmen sendikal faaliyet engellendi iddiası!

İddiaya göre İl Başkanı Salim Kar’ın, 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu ve Türk Ceza Kanunu hükümlerine göre sendikal çalışmaları engellemenin suç olduğunu belirtmelerine rağmen, Hemşireler Günü kutlaması engellendi.

Gelen Kolluk Kuvvetleri de Anayasal hak olduğunu söyledi

Edinilen bilgiye göre Anadolu Sağlık Sen İl Başkanı ve yönetimi, sendikal faaliyetin engellenmesi üzerine Sultanbeyli İlçe Emniyet Müdürlüğünü arayarak sendikal çalışmalarının engellendiğini belirterek kolluk kuvvetlerinden destek istediler. Gelen kolluk kuvvetleri de sendikal faaliyetlerin Anayasal bir hak olduğunu ve engellenemeyeceğini görevlilere söylemelerine rağmen Hastane Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Bulut ve İdari ve Mali Hizmetler Müdürü Abdullah Şahin’in “Bu hastane de sendika çalışması yapacaksanız bizden izin almanız gerekiyor” diyerek karşı çıkıp engelledikleri ifade ediliyor.

Yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunulacak!

Bu gelişme üzerine İl Başkanı Salim Kar ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerinin akşam saatlerinde Anadolu Adliyesi’ne giderek hastane yöneticileri haklarında suç duyurusunda bulunacakları öğrenildi. “Anayasal haklarımızı engelleyen hastane yönetiminin gerekli cezayı alacağını düşünüyoruz” diyen Salim Kar, konunun takipçisi olacaklarını da sözlerine ekledi. Kar, “Anadolu Sağlık-Sen olarak karşımızda hangi gücün olduğunun hiçbir önemi yok. Üyelerimizin ve sağlık çalışanlarının hakkını her durumda, her Platformda koruyup muhafaza edeceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

Peki, 4688 Sayılı Kanuna göre sendikal faaliyet engellenebilir mi?

4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun “Sendika üyelerinin ve yöneticilerinin güvencesi” başlıklı 18’nci maddesine göre sendikal faaliyetler engellenemez ve farklı bir işleme tabii tutulamaz.

TCK’da sendikal faaliyetin engellenmesinin karşılığı nedir?

Sendikal Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Suçu Türk Ceza Kanunu’nun 118’nci maddesinde düzenlenmiştir. TCK. 118 şöyle der:

(1) Bir kimseye karşı bir sendikaya üye olmaya veya olmamaya, sendikanın faaliyetlerine katılmaya veya katılmamaya, sendikadan veya sendika yönetimindeki görevinden ayrılmaya zorlamak amacıyla, cebir veya tehdit kullanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Cebir veya tehdit kullanılarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla bir sendikanın faaliyetlerinin engellenmesi halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

Kaynak : https://sonhaberlerim.com/12-mayis-hemsireler-gunu-kutlamasi-icin-hastaneye-alinmadilar/