Antakya El Sanatları Müzesi'nde gerçekleştirilen ödül töreni ve sergiye Antakya Belediye Başkan Vekili Mehmet Hanifi Tolu, Ansam Kültür Derneği Başkanı Mehmet Oflazoğlu, Küratör Fatma Elvin Öztürk, Onur Konuğu Sanatçılar; Gültekin Çizgen, Nazım Balaban, Şenol Özdevrim, Murat Özdemir, Zeynep Uzunbay ile Dünya'nın, Türkiye'nin ve Hatay'ın pek çok bölgelerinden gelen sanatçılar katılım gösterdi. 

Programda çalıştaya, karma sergiye, imza ve söyleşilere katılan tüm sanatçılara katılım belgeleri takdim edilirken, onur konuğu olan sanatçılara da onur ödülü verildi. 

Sanatçılar tarafından bir hafta süre ile çalıştay kapsamında hazırlanan tablolar sergide sanatseverlerin beğenisine sunulurken sanatçılar Antakya'nın tarihi dokusu ve kültürel atmosferinden çok etkilendiklerini ifade ettiler. Otuzu aşkın sanatçı şehrin ahengini tuvallerine yansıttıklarını, Antakya'nın sanat için ilham kaynağı bir şehir olduğunu ifade ederek, Antakya’ya yeniden gelmek için sabırsızlandıklarını ifade ettiler. 

Antakya Belediye Başkan Vekili Mehmet Hanifi Tolu ödül töreninde yaptığı konuşmada şu görüşlere yer verdi:

"Antakya Belediyemiz ve Ansam Kültür Derneği iş birliği ile düzenlediğimiz "6. Orontes Uluslararası Çağdaş Sanat Festivali"nin resim çalıştayı sergisi ve ödül töreninde sizlerle birlikte olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum, hepiniz hoş geldiniz.  Antakya Belediye Başkanımız İzzettin Yılmaz, yoğun programı nedeniyle aramızda katılamadı ancak hepinize selamı var.  Sanat festivalimizde, ülkemizin ve dünyanın pek çok yerinden kıymetli sanatçıları misafir ettik; Antakyalı sanatseverlerle, gençlerle ve hatta çocuklarla buluşturduk. 

Antakya'mızın sanat yelpazesini genişleten sanatçılarımıza, emeği geçen işbirlikçimiz Ansam Kültür Derneği'ne teşekkürlerimi sunuyor; Antakya'yı kültür, sanat şehri yapma yolunda birlikte daha nice çalışmalar yapmayı temenni ediyorum. Festivalimize katılan tüm misafirlere ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum."