A Güreş Milli Takımının diyetisyeni hemşerimiz  Muttalip Ayar;

 

“Milli Güreşcilerimizin beslenmesi Kastamonulu diyetisyene emanet”

 

 

-İstanbul Bilim Üniversitesi Beslenme ve Diyetisyen Bölümü mezunu hemşerimiz Muttalip Ayar'la Penbe Handa hafta sonu buluşup sohbet ettik. Üniversitede okuduğu yıllarda, Galatasaray Akademik U 21 altyapı takımlarında başlayan ve A Güreş Milli Takımında devam eden mesleği olan diyetisyenliğinin hikayesini konuştuk. Onu tanıyarak başlayalım sohbetimize.........

 

 

 

 

Kendini bize tanıtırmısın?

 

 

MA-Ben 1990 doğumluyum. İÖO Gazipaşa, Liseyi Göl Anadolu Öğretmen Lisesini bitirdim.Aklımda hep sağlık sektörü ile ilgili bir bölümde okuyup eczacı olup ilaç satmayı düşünüyordum. Düşündüğüm olmadı ama sağlık söytöründe diyetisyen oldum. Babam  Topcuoğlunda fırıncı esnafıdır. Okul yıllarım da özellikle yaz tatillerinde babamın yanında çalıştığım için bende  hep  esnaf mantığı vardı. Ancak herşey sizin düşündüğünüz gibi olmadığını zaman içinde yaşayıp görüyorsunuz. Liseyi bitirdikten sonra eczacılığa puanım yetmeyince 2009 yılında Karabük Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümüne kayır yapatırıdm. Ancak bana bu bölüm çok cazip gelmedi. İki yıl bu bölümde okuduktan sonra  aileme konuşup 2011 yılında bilgisayar bölümü ikinci sınıfından ayrılıp tekrar sınava girerek İstanbul Bilim Üniversitesi Beslenme ve diyetisyenlik  Bölümünü kazandım. 2015 yılında Üniversiteyi bitirdim.

 

Üniversite bitince ne oldu?

 

MA-Bitmeden önce ne olduğunu anlatayım.Üniversite 2. sınıfta okurken bölüm hocam Doç. Dr. Bülent Bayraktar Galatasaray'ın beslenme uzmanlığını yapıyordu. Bir gün bana asistanlık yapma teklifinde bulundu. Bende hocamın teklifini severek kabul ettim. Florya Metin Oktay Tesislerinde Galatasaray Akademik altyapı takımlarının diyetisyenliğini  mezun olana kadar yapmaya başladım.

 

Kaç yıl yaptın?

 

MA-2012-2015 yılları arasında kesintisiz olarak yaptım.

 

 

 

Galatasarayın dışında başka kulüplerin altyapılarında özel çalışmaların oldu mu?

 

MA-2014 yılında iki diyetisyen arkadaşımla birlikte  Bursa ve İstanbul Başakşehir U 19 takımlarına beslenme projesi hazırlayıp kulüplere sunduk. Bu takımların altyapı sporcuların beslenme ölçümlerini yaparak altyapı sporcularına beslenme eğitimleri verdik.

 

Güreş Milli Takımı'na geçişin nasıl oldu?

 

MA-Şöyle oldu. Üniversiteden başarıyla mezun olduktan sonra bölüm hocalarımdan Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu Güreş Milli Takımlarının Sağlık Kurulu Başkanlığı görevini yapıyordu. Güreş Federsayonundan teklif aldığını, ancak yoğun işlerinden dolayı sürekli takımın yanına gidemediğini, A Güreş Milli Takımı diyetisyenliği için iyi birisini aradığını benim asistanım olurmusun yardımcıda olurum teklifin de bulundu. Türkiye'de mesleğinin en iyisi olan hocamın bana güveniyor olması ve destek vereceğini söylemesiyleile  teklifini hiç düşünmeden kabul ettim. Okuldan sonra böyle bir imkanı bulmakta benim için çok iyi oldu. Bu güzel teklifi kabul ettikten sonra hemen  A Güreş Milli Takımı Teknik Direktörü Salih Borayı arayıp kampa katılmak istediğimi söyledim. Oda bana Güreş Milli Takımının İstanbul Sarıyer de  kampı olduğunu hemen kampa katılmamı istedi.

 

E kampa katıldın.....

 

Evet kampa hemen katıldım. Kampta 15 günlük bir tanışma ve ısınma sürecinden sonra 2015 Haziran ayında Federsayon Başkanımız kampa geldi. Baküde Avrupa Oyunları var. Takımla birlikte Bakü'ye sende git dedi.Takımla ilk yurt dışına çıkışım Baküyele başladı. Baküde sporcuların ne yiyip ne içtiklerini gözlemledim. Benim içinde çok iyi oldu.

 

Baküde madalya aldınız mı?

 

Bir altın 2 boronz madalya ile döndük..

 

Döndükten sonra.........

 

15 günlük bir izin dönemimiz oldu. İzinin ardından güreş takım toplandı. Bu kezde 2015 yılında Lasvegas Dünya Güreş Şampiyonasına 2016   Letonya'nın Riga şehrinde yapılan Avrupa Güreş Şampiyonasına gittik. Bu şampiyonolardan altın ve bronz madalyalar alarak geri döndük.

Hatta Rigada bir Türk Restoranın bulduk. Özel aldığımız malzemeleri bu Türk Restorantın da yemeklerin başında durup sporcularımıza özel yemekler yaptık.

 

Güreş Federasyonu  alınan madalyalara göre çok başarılı bir federasyon gibi duruyor......

 

Evet diğer federasyonlara göre oldukca çok başarılı. Çünkü Ülkemiz adına kazanılan madalyaların yüzde yetmişini ülkemize güreşcilerimiz  kazandırmıştır.

 

Takip etmediğim için soruyorum  2017 yılında şampiyona oldu mu?

 

Tabi oldu. 2017 Nisan ayında Avrupa Şampiyonası Sırbistan NOVİTAS kentinde yapıldı. Üç baranşta altın madalyalar dahil toplamda 11 madalyayla ile geri döndük. 2017 yılına  madalyalar kazanarak girdik. Son yıllarda güreş takımlarımız üstüne koyduğunu aldıkları madalyalarda yakından görüyoruz.

 

Sormak istediğim asıl  konu her takımın içinde bir beslenme uzmanı olmalı mı?

 

Sporcunun başarısı için mutlaka olmalı. Kulüp doktoru, fizyotorapisti, diyetisyeni, piskoloğu eksiksiz bulunmalı. Teknik ekipin yanında mutlaka bir takımın başarısı için bu saydığım destek ekibinin olması şart. Bu da sporcunun başarısı için yaptığı işte ekstra bir katkı sağlamış oluyor. Artık kulüplerde karadüzen bir beslenme bizlerinde devreye girmesiyle birlikte ortadan kalktı diyebilirim. Sporcuların yağ ölçümlerinden tutunda kilolarına kadar diyetisyenlerin hazırladığı beslenme proğramları ile eskiye göre çok daha sağlıklı besleniyorlar. Bu düşünceyle tüm spor kulüplerinde beslenme uzmanlarının bulunması bana göre mecbur tutulması lazım.

 

Zeten mecburi değil mi?

 

Hayır eskiden mecburi değildi.. Şimdi Futbol Federasyonu Süper Lig ve TFF 1. liglerindeki kulüpler için beslenme uzmanı bulundurma zorunluğunu henüz daha yeni getirdi. Bu zorunluluk aslında bütün kulüplere getirilerek genç sporculara beslenme eğitimlerinin verilmesinin spor ve sporcu adına çok daha sağlıklı ve  iyi olacağını düşünüyor.

 

TFF nin getirdiği diyetisyen mecburiyeti meslektaşlarınızın da istihdamının önünü açmış oluyor...

 

Evet. Doğru olan yapılıyor......

 

Sporcu beslenmesi geçmişe göre çok daha mı gelişti?

 

Evet çok gelişti. Dedim ya artık sporcuda karadüzen beslenme yok. Bir tatlının ya da yağlı bir besinin yapılan ölçümleri ve kalorisini düşürmeyi sağlayarak sporcunun sağlığını korumuş bire bir sporcunun sağlıklı beslenmesine katkı da bulunmuş oluyorsunuz. Sporcunun daha enerjik olabilmesi için antreman öncesi ve sonrası aldığı besinlerde çok önemlidir. Örneğin sporcu sindiremediği bir besin aldı. 3 saat sonrada bir maçı var. Bu sporcu aldığı besinden dolayı maç sırasında sıkıntı çeker. Mutlaka maç öncesi beslenirken profosyonellerden destek alınmalı. Kampa giden her takım yanında  bir beslenme uzmanın götürmeli.

 

 

Bir futbolcu bir hafta  iyi, diğer hafta çok kötü olabiliyor. Kötü yada iyi olmalarının sebebi  beslenmeye bağlı bir durum mudur?

 

Sadece beslenmeye bağlı bir durum diyemeyiz. Pskolojik sorunları da olabilir. Bu sebeple iyi olabilmeleri için yaptığı tekniğin dışında beslenme gibi, piskoloji gibi, fizyoterapi gibi diğer destekleri de hiç kapris yapmadan almalıdırlar.

 

Niye kapris yapsınlar?

 

Ünlü olanların kaprisleri olur.......

 

Sobetimizin sonuna doğru geliyoruz. Senin kilolarla aran nasıl?

 

Bizde sık kilo alıp veriyoruz tabi. Güreşcinin ve başka bir sporcunun beslenmesiyle normal bir bireyin beslenmesinde tabiki farklılıklar oluyor. Biz sürekli Güreş Milli Takımı Kaplarında olduğumuz için kilo alıp verdiğimiz dönemler oluyor.

 

 

Ben fırıncı çocuğuyum. Azimle çok çalışarak insan hedeflerine ulaşıyor.  Güreş Milli Takımının beslenmesi bana emanet. Hedefimde iyi bir akademisyen olup Üniversite hocası olmak var. Kastamonu dan söz edecek olursam tabi insan memleketini özlüyor. Babamın fırınında çalışıp ekmek satmayı severim. Hala tatillerde geldiğimde fırında çalışırım. Çay boyunda arkadaşlarla gezip sohbet etmekte çok güzel. Havalimanının ve Ilgaz Tünelinin açılması  ile ulaşım kolay hale gelmesine çok sevindim. Okul yıllarımda basketbol oynadım. Kastamonuspor'u yakından takip ediyorum. Aldığı başarılı sonuçlarla seviniyorum. Bir başkadır benim memleketim. Bana önem ve değer veren gazetenize sayfalarında yer vereceğiniz için  çok teşekkür ediyorum.

 

Bilgisayar Mühendisi olmayı istemeyince kazandığı İstanbul Bilim Üniversitesi Beslenme ve Diyetisyen Bölümünün hocaları tarafından sevilen ve A Güreş Milli Takımının diyetisyenliğini güvenle sürdüren Muttalip Ayar'a başarılar dileyerek sağlıklı yaşamlar dileyeresk ayrılıyorum Pembe Handan.