Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Sabah Namazı Buluşması”nda Ankaralılarla bir araya geldi.

Hacıbayram Camii’nde düzenlenen programda, sabah namazını kıldırdıktan sonra bir konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, kalplerin cilasının Allah’ı zikretmek olduğunu söyledi.

Kur’an-ı Kerim’de Allah’ın“Beni zikredin bende sizi zikredeyim” buyurduğunu hatırlatan Başkan Erbaş, “Demek ki Rabbimizin bizi hatırlaması, bize bağlı.Biz onu zikir edeceğiz,onu hatırlayacağız ki Rabbimiz de bizden razı olsun” dedi.

Başkan Erbaş, başka bir ayette ise “Ey nefsini kötülüklerden arındırmış kişi, Rabbin senden, sen Rabbinde razı olarak O’na dön” buyurulduğunu ifade ederek, “Kulun Rabbinden razı olması demek,‘Namaz kıl ey kulum,tamam ya Rabbi kılıyorum’ demesidir.‘Oruç tut ey kulum,tamam ya Rabbi tutuyorum’,‘Faiz yeme ey kulum, yemiyorum ya Rabbi’,‘Zina etme ey kulum, etmiyorum ya Rabbi’ demesidir. Emirlerini titizlikle yerine getirmesi, nehiylerinden de titizlikle kaçınması demektir. İşte böyle dediği zaman Allah da ondan razı olur” diye konuştu.

Zikir yapmanın hem dille Allah’ın isimlerini anmak hem de ona olan kulluğun farkında olmak olduğunu belirten Başkan Erbaş, “Allah'ı zikir etmek, dilimizle kalplerin cilası olan Kelime-i Tevhid,Kelime-i Şehadet,subhanellah gibi ifadeleri ve onun esmasını zikrederek kulluğumuz yerine getirmek.Kul olduğumuzu belirtmek.Onun bütün emirlerini her an zihnimizde canlı tutmak ve hayatımızın bir parçası haline getirmektir” ifadelerini kullandı.

“Ülkemizin bayrağını, sevgisini, gücünüulaştırıyoruz”

Türkiye Diyanet Vakfı’nın yurt içinde ve yurt dışında yapmış olduğu hayri çalışmalarına da değinen Başkan Erbaş, şöyle devam etti:

“Türkiye Diyanet Vakfı olarak yeryüzünde iyilik egemen oluncaya kadar çalışacağız. Yeryüzünde iyiliğin ulaşmadığı yer kalmasın diye 2018 yılında Türkiye Diyanet Vakfı'na emanet ettiğiniz kurbanlarınızı 143 ülkeye ulaştırdık. Bu yıl da 454 bin kurban hissesini 149 ülkeye ulaştırdık. Sadece bir kurban ulaştırmıyoruz.Bu kadar ülkeye,ülkemizin bayrağını, sevgisini, gücünü, büyüklüğünü ulaştırıyoruz. Emperyalistler, sömürgeciler gibi kervanlarımızı boş götürüp dolu getirmiyoruz.Dolu götürüp boş getiriyoruz.”

Başkan Erbaş, namazın ardından Sakarya’dan gelen bir grup vatandaşla bir araya geldi.

Programa, Ankara İl Müftüsü Yusuf Doğan, Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti 2. Başkanı İhsan Açık ve çok sayıda vatandaş katıldı.