Lale Meydanı Neşet Ertaş sevdalılarıyla dolup taştı. Sincan Belediyesi, Türk Halk Müziğinin usta ismi Neşet Ertaş’ı ölümünün 7. yılında Lale Meydanı’nda düzenlediği törenle andı. Anma törenine Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan, Ankara Milletvekili Hacı Turan ve AK Parti Sincan İlçe Başkanı Soner Arslanargun ile Neşet Ertaş sevdalıları katıldı.
Lale Meydanı’nı dolduran Sincan halkı, Neşet Ertaş türküleriyle kimi zaman duygusal anlar yaşadı, kimi zaman da oyun havalarına eşlik etti.
Programda usta sanatçının hayatını anlatan belgesel filmi de büyük alkış aldı.
Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan; Neşet Ertaş’ı “Bozkırın tezenesi, yüreğindeki acı hiç bitmedi. Neydi bu derdi? Aşktı, ayrılıktı, muhabbetti, sevdaydı, toprağıydı, vatanıydı, milletiydi.” sözleriyle anlattı. Başkan Ercan “Neşet Ertaş, kendini garip diye tanımlardı. 14 yaşında neyse 74 yaşında da oydu. Garip bir yağız Anadolu delikanlısıydı. Onun parçalarından çok para kazanan oldu ama Neşet Ertaş hep garipti. Bizler büyük ustayı unutmadık, gelecek nesillere de unutturmayacağız. Onun için bugün bir aradayız.“ diye konuştu. 

 

Hatice ULUER HÖKELEKLİ/Ankara