Paraguay Ticaret ve Sanayi Derneği Yönetim Kurulu; Başkan Metin Karakoca önderliğindeki ilk buluşmasını Ankara Konağı’nda yemekli bir toplantıda gerçekleştirdiler…

Toplantıya Başkan Karakoca’nın yanı sıra, Doç. Dr. Emin Serin, Girişimci iş insanı M. Necmettin Karasaitoğlu, İş insanı İnan Yaşar Türksoy, Av. Burak Ballı ve Av. Hamza Çelik katıldılar.

Ankara Konağında yapılan yemekli toplantıda; İlk kararlar alınırken ileriki günlerde yapılacak olan çalışma programı da masaya yatırıldı.

KARAKOCA PARAGUAY MERSİN FAHRİ KONSOLOS ADAYIMIZ...

Uzmanlık alanı web tabanlı yazılımlar olan Sinop - Boyabat doğumlu Metin Karakoca; 2017 yılından beri Balkan Tercüme isimli kendi firmasının genel müdürlüğünü yapmakta olduğunu belirterek başladığı konuşmasında; “ Sektörümüzde, çeviri hizmetlerinin imalatçısı olarak kendimizi konumlandırmaktayız. Mersin limanının önemine işaret ederek, Paraguay ile ticaretimiz deniz taşımacılığı ile olmakta ve bu ticaret Mersin Limanı kullanılarak yürütülmektedir. Ben de iki ülke arasında firmaların uyum içinde çalışabilmesi için Paraguay Fahri konsolosluğuna aday oldum. Birlikte yol yürüdüğümüz arkadaşlarımızla Paraguayın Türkiyedeki tanıtımı için elimizden geleni yapacağız. Paraguay ile ilgili ticari, sosyal ve hukuki çeviriler yaptığımız için ülke ile ilgili birçok bilgi ve kaynağa birinci elden sahibiz. Ankara’da ki Paraguay Cumhuriyeti Büyükelçisi Sn. Ceferino Adrian Valdez Peralta, Paraguay’ın tanıtımı için çok çaba sarf etmektedir” dedi.

GÜNEY AMERİKA’NIN KALBİ PARAGUAY

Paraguay tarihi, kültürü, coğrafyası, turizmi ve tarım ürünleri ile ünlü Güney Amerika’nın tam ortasında yer alan nüfusuna göre büyük bir yüzölçümüne sahip bir Güney Amerika ülkesidir diyerek açıklamalarına devam eden Metin karakoca; “ Diğer Latin Amerika ülkelerine kıyasla daha genç ve dinamik bir nüfusa sahip olup dostluk, arkadaşlık, aile gibi ülkemizde de önemli olan ahlaki değerleri koruyan bir ülkedir. Türkiye-Paraguay diplomatik ilişkileri Asuncion Büyükelçiliğimizin Kasım 2018’de, Paraguay’ın Ankara Büyükelçiliği ise Şubat 2019’da faaliyete geçmesiyle büyük ivme kazandı. Lakin 2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi, şüphesiz iki ülke arasında kurulan ilişkileri de negatif etkilemişti. Yavaş yavaş yeni normal adı altında tekrar eski haline gelmeye çalışan ilişkileri etkileyecek pozitif bir gelişme oldu” şeklinde konuştu.

ROTAYI PARAGUAY’A ÇEVİRDİK…

Paraguay Ticaret ve Sanayi Derneği adı altında bir avuç girişimci rotasını Paraguay’a çevirdi diyerek sözlerine devam eden Başkan Karakoca; “Kurulduğu günden itibaren hem Paraguay hakkında Türkçe kaynak eksikliğini gidermek hem de Paraguay’ın Türkiye’deki tanıtımı konusunda üzerlerine çok iş düşüyor. İki ülke arasındaki iş insanlarını bir araya getirecek bu derneğin öncelikli amacı Küçük ve Orta ölçekli şirketleri iş forumları, webinarlar, fuarlar, iş gezileri ile bir araya getirmek ticari, hukuki ve sosyal konularda desteklemektir. Derneğin Paraguay’da da tanıtımı ve Paraguaylı iş insanlarının katılımı için önce tanıtım webinarları ardından bir grup iş insanı ile Paraguay’ı ziyaret ederek ikili iş görüşmeleri gerçekleştirmek ardından Türkiye’de bir Paraguay İş Forumu düzenleyerek hem Paraguay’ın Türkiye’de ki tanıtımına katkıda bulunmak hem de Paraguaylı üreticilerin Türkiye pazarına erişmesini sağlamayı hedeflemektedir” dedi.

KARARLI BİR ŞEKİLDE GELECEĞİ VAAT EDİYORLAR…

Dernek Başkanı Metin Karakoca, uzun yıllardır tercüme sektöründe faaliyet gösteren birisi ve hali hazırda 5 yıldır BALKAN TERCÜME firmasının Genel Müdürlüğünü yürütüyor.  Dernek, kısa sürede Avukat, Sağlık Turizmi Danışmanı, Akademisyen, Mali Müşavir, Savunma ve Havacılık, Endüstriyel Ekipman İmalatı gibi birçok sektörden üyeleriyle kararlı ve gelecek vaat ediyor.