ÇARŞAMBA’YA MOBİL ATIK GETİRME MERKEZİ

Çarşamba Belediyesi çevre kirliliğini önlemek ve geri dönüşüm bilincini desteklemek amacıyla ilçenin belirli noktalarına ‘Mobil Atık Getirme Merkezleri’ kurdu.

Çarşamba Belediyesi ilçede sıfır atık bilinci oluşturmak, geri dönüşümü desteklemek ve israfın önüne geçerek kaynakların verimli kullanılmasını sağlamak amacıyla Çarşamba’nın belirli noktalarına mobil atık getirme merkezleri kurdu. Merkezdeki atıklar ayrıştırılarak geri dönüşüme kazandırılacak.

Mobil merkezlerde kağıt/karton, plastik, cam atık, metal atık, bitkisel atık yağ, elektronik atık ve pil toplanılarak geri dönüşüme kazandırılacak. İlçenin belirli noktalarına yerleştirilen mobil merkezlerin sayılarının da zaman içinde arttırılması planlanıyor. Çarşamba Belediyesi 1. Sınıf Atık Toplama Merkezinin inşaatına da yakın zamanda başlıyor. Tesis tamamlandığında mobil atık getirme merkezlerindeki atıklar, 1. Sınıf Atık Toplama Merkezinde toplanarak geri dönüştürülecek.

Çarşamba’da sıfır atık bilinci

Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, geri dönüşüm ve sıfır atık bilincinin önemini vurgulayarak “İlçemizde geri dönüşüm bilincini yerleştirmek, israfın ve çevre kirliliğinin önüne geçmek adına Sıfır Atık Yönetmeliği doğrultusunda Çarşamba’mızın belirli noktalarına mobil atık getirme merkezleri kurduk. Plastikler, bitkisel yağ atıkları ve diğer geri dönüştürülebilir atıklar doğaya atıldığında çevre kirliliğine sebep olmakta, dünyamıza zarar vermekte. Mobil atık getirme merkezlerimiz ile bu durumun önüne geçmeyi amaçlıyoruz. Biz Çarşamba Belediyesi olarak geri kazanılabilir atık ve diğer atık olmak üzere, kaynağında ayrı biriktirilen atıkların birbirleriyle karıştırılmadan toplanmasına yönelik altyapının oluşturulması, geliştirip yaygınlaştırılması amacıyla sahada yerleştirdiğimiz mobil atık merkezlerimiz ile plastik, kağıt, metal, cam, bitkisel, atık yağ, atık pil gibi atıkların ayrıştırılmasını sağlıyoruz. Bu kapsamda 1. Sınıf Atık Toplama Merkezimizin inşaatına da yakın zamanda başlıyoruz. Mobil atık getirme merkezlerindeki atıklar, 1. Sınıf Atık Toplama Merkezinde toplanarak geri dönüştürülecek” dedi.