Çiğdemim Derneğinde bu haftanın ilk etkinliğinde, Çiğdemim Edebiyat Topluluğu Tahsin Yücel’in Kumru ile Kumru adlı romanı üzerinde konuşuldu. Edebiyatımızın önemli yazarlarından Tahsin Yücel’in 2002 yılında yazdığı Kumru ile Kumru romanı tüketim toplumunun bir eleştirisi olarak değerlendirebilir,  zira Yücel romanında metanın egemen oluşunu ve duygu düşünce dünyamızı nasıl etki altına aldığını anlatmıştır. Yücel, günümüz toplumunun kanıksanan tüketim alışkanlıklarını eleştirmek amacıyla köyden gelen genç Kumru’nun yaşamını gözler önüne sermiştir. Bir ailenin yaşamından kesitler alınarak yazılmış bir roman olan Kumru ile Kumru tüm yönleriyle ele alındı. Topluluk üyelerinden Meliha Bilge’nin sunumuna topluluk üyeleri de eşlik ettiler.

 

Çiğdemim Derneğinde haftanın ikinci etkinliği “Seymen ve Seymen Kültürü”nün ele alındığı Müzik Söyleşileri akşamı oldu. Ankara Kulübü Derneği Çankaya Şubesi Seymen ve Bacıerenlerinin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte; Engin Alkan'ın sunumuyla Ankara Kulübünün tarihçesi, kızılcagün, sinsin, Ankara Müzik Kültürü, Hüdayda'nın hikayesi, Ferfene ve cümbüş, bacıerenler, saya gezmesi ve kıyafetler konularında katılımcılar bilgilendirildi. Bağlama ile çalınan Ankara Türküleri ve seymenlerin Şekeroğlan, Karaşar Zeybeği, Ağıtlı Hüdayda, Mor Koyun, Denize dalmayınca, Atım Arap, Misket ve bir dalda iki elma gösterileri geceye renk kattı. Etkinlikte konuşan Çiğdemim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Fethi Aksoy Ankara kültürünü korumaya ve geliştirmeye çalışan Ankara Kulübü derneğine teşekkür ederken Çiğdemim Derneğinin de bu yönde çalışan tüm kurum ve kuruluşlara destek olmaya devam edeceğini söyledi.

 

Haftanın üçüncü etkinliği “Hep Birlikte Ankara Müzelerini Geziyoruz” projesinin 33.cüsü oldu. Müze gezileri kapsamında, hepimizin çocukluk anılarında yeri olan, Cin Ali'nin müzesi ve PTT Pul müzesi gezildi. Dede ve nineleriyle 2 müzeyi gezen minikler dönüşte atölye çalışmasıyla anne-babalarına mektup yazdılar, zarfladılar ve pullarını yapıştırıp evlerine götürdüler.

 

Çiğdemim Derneği her vesile ile komşuları bir araya getirmeye ve komşuluk ilişkilerini güçlendirmeye devam edecek.