Sağlık Bakanı’nın açıklamasıyla birlikte ülkemize de varlığı kesinleşen yeni tip Corona Virüsü’ne (Kovid-19) karşı tedbirler arttırılıyor. Özellikle toplu yaşam alanlarında alınan önlemlerin dışında bireysel tedbirler de hayati önem taşıyor. Corona Virüsü’nün ortaya çıktığı tarihten bu yana alınacak önlemlere ilişkin çok önemli uyarılarda ve önerilerde bulunan Dr. Buğra Buyrukçu, bu kez “yüksek dozda C vitamini”ne dikkat çekti. Damar yoluyla alınacak yüksek dozda C vitaminin, Corona’ya karşı kalkan olabileceğini bildiren Dr. Buyrukçu, “Burada C vitaminin damar yoluyla alınması çok önemli. Kilolarca portakal yenilse dahi bağırsaklardan emilecek C vitamini oranı düşük olduğundan ağız yoluyla alınması yeterli etkiyi sağlamayacaktır” dedi.

 

Çocuklara ve Yetişkinlere Uygulanabilir                                                                                     

Vücudun savunma sistemini güçlendiren C vitaminin yüksek dozda damar yoluyla alınması halinde grip ve nezle gibi Corona Virüsü’yle savaşmakta etkin olabileceğini kaydeden Dr. Buyrukçu, “C vitamini virüslerle savaşmada çok güçlü bir antioksidan, aynı zamanda vücudu hastalıklardan koruyan glutatyonun artmasında etkin bir vitamindir. Vitamin uygulaması uzman hekim tarafından 4 yaş üstü her yetişkine yapılabilir” diye konuştu. Dr. Buğra Buyrukçu, Corona Virüsü’ne karşı alınacak diğer önlemleri ise “dengeli ve sağlıklı beslenme, yeterli uyku ve hijyen” olarak sıraladı, alınacak basit tedbirlerin hayat kurtaracağını vurguladı.

Tuzlu Su Gargarası, Şarkı Eşliğinde El Yıkama4-6 yemek kaşığı tuzla hazırlanan bir su bardağı suyun virüsle savaşta etkin olduğunu ifade eden Dr. Buyrukçu, “Günde 3-4 kez yapacağımız tuzlu su gargarası, ağızdaki muhtemel virüsün daha aşağı inmesini engelleyecektir. Yine sevdiğimiz bir şarkıyı bitirinceye kadar ellerimizi sabunlamak, virüsün yayılmasını önleyecektir. Piyasada bildiğimiz sıradan maskeler virüsten korumaz; çünkü yanları, altı ve üstü açıktır. Ancak bu maskeler hasta olan kişinin takması halinde işe yarayacaktır. Virüsün yaşlılar ve kronik hastalar üzerindeki ölüm etkisi dikkate alındığında, yaşlıların dışarıyla teması mutlaka kesilmeli, beslenme ve hijyenle ilgili diğer kurallar aynen uygulanmalıdır” diye konuştu.