Geçtiğimiz hafta sonu Çiğdemim Derneği’nin iki etkinliği gerçekleşti. İlki Dünya Temizlik Günü için yapıldı.

Dünyada yaklaşık 100 milyon ton katı atık olduğu düşünülüyor. Dünya Bankası’nın hazırladığı 2012 atık raporuna göre Türkiye günde 86 bin ton atık üreterek raporun hazırlandığı 161 ülke içinde 12. sırada bulunuyor. Eğer Türkiye aynı hızla atık üretmeye devam ederse 2025 yılında günde 136 bin ton atık üreteceği ve bu ülkeler arasında en fazla atık üreten 8. sıraya atlayacağı söyleniyor.

2008 yılında küçük bir Baltık ülkesi olan Estonya’da filizlenen Let’s Do It! (Haydi Yapalım!) hareketi bu kirliliğin önüne geçmek adına bugüne kadar toplam 100’den fazla ülkeye ve yaklaşık 10 milyon gönüllüye ulaştı.

21 Eylül 2019 Cumartesi günü dünya ile beraber aynı anda Türkiye’de de birçok etkinlik düzenlendi. Çiğdemim Derneği de bu kapsamda doğaya atılmış çöpleri temizlemek ve çevre kirliliği hakkında farkındalık yaratmak amacıyla bir çevre temizliği etkinliği düzenledi. Çankaya Belediyesi temizlik ekibi, dernek üyeleri ve mahalle sakinleri temizliğe katıldılar.

Çiğdemim Derneği’nin düzenlediği ikinci etkinlik 2.El Takas, Paylaşım ve Satış Panayırı idi.
“Tüketime karşı paylaşımın kapısını aralıyoruz” sloganıyla 2014 yılından beri gerçekleştirilen etkinliklere bir yenisi eklendi.

Birçok mahalle sakini kendisi için artık kullanmadığı giysi ve eşyaları yeniden kullanılmak üzere paylaştı, takas yaptı ya da sattı. Tüketim çılgınlığının önüne geçmek ve tüketim toplumu olmamak adına başlatılan bu etkinlik ile eşya paylaşımı, takas ve komşuluk yeniden hatırlandı.

Çiğdemim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fatih F. Aksoy dayanışma ruhu ile beş yıldır bu panayırı düzenlediklerini, panayıra katılımcı sayısının her yıl arttığını belirtti.