Davutoğlu’ndan Kürt Sorununa İlişkin 10 Maddelik Çözüm Önerisi

Diyarbakır’da konuşan Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, Kürt sorununun çözümü için önerilerinin yer aldığı ‘Kürt Meselesi: Yeni Bir Demokratikleşme Sürecinin Temel Unsurları’ metni açıkladı.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Diyarbakır’da “Demokratik Geleceğimizin İnşası: Kürt Meselesi” çalıştayı açılışına katıldı.

Çalıştayda konuşma yapan Ahmet Davutoğlu, bütün dünyada yeni döneme girildiğini, devletlerin kedini yeniden yapılandırmaya çalıştığını belirtti.

Davutoğlu, “Tarih hızlı bir ivmeyle akıyor. Ve bu tarih akışı içerisinde kendisini doğru zamanda, doğru şekilde yeniden yapılandıran ülkeler, toplumlar, geleceğe ümitle bakacak şekilde girecekken, geçmiş korkulara, dürtülere, psikolojilere, modernleşme sürecinde yaşanan gerilimlere dayalı önyargıları aşamayan toplumlar, önümüzdeki yüzyıla çok daha çetin şartlarda girecekler” dedi.

“Gelecek sene Türkiye için tarihi anlamda kritik bir dönem olacak” diyen Davutoğlu, “Seçimin ne zaman yapılacağını bilmiyoruz. Her ne kadar iktidar gelecek seneyi gösteriyorsa da hep zikrettiğim husus Türkiye’de biz 2 şeyden emin olamayız. Bir, ecelin ne zaman geleceğinden. İki ise seçimin ne zaman geleceğinden” ifadelerini kullandı.

2023’ün aynı zamanda cumhuriyetin ilanının 100’üncü yılı olduğunu hatırlatan Davutoğlu, “Toplum bir taraftan seçim telaşına girerken diğer tarafta hepimizi ilgilendiren konularda seçim telaşından bağımsız bir şekilde önümüzdeki bir yüzyılı tekrar inşa edecek bir çaba içerisinde olmamız lazım. Gelecek Partisi’ni kurarken yüzyıl boyu süregelen ve artık kronikleştiği varsayılan sorunları da yüzleşmeden korkmadan her türlü fikre açık bir şekilde el alma konusunda bir ilke benimsedik” diye konuştu.

‘GENEL DEMOKRATİKLEŞME SORUNLARI VAR, BİR DE KÜRT VATANDAŞLARIMIZA HAS SORUNLAR VAR

“Aslında hepimiz aynı nehir yatağında akıyoruz. O nehir yatağını birileri farklı derelere, kollara ayırmaya çalışsa da o dere yatağını buluyor zamanla. Geçmişte de, yüzyıl içinde çok ciddi meydan okumalar, hatalar yapıldı.

Modernleşme sürecini daha tamamlayamadan bir ülke küreselleşmenin bütün meydan okumalarıyla da karşı karşıya kaldı. İşte bu bağlamda biz Türkiye’nin her meselesini açık bir şekilde konuşurken, o zaman Kürt meselesini de, Kürt vatandaşlarımızın yaşadıkları acılar meselesini de kendi aramızda tartışmıştık. Anadilde eğitim hakkı belki de ilk kez bizim partimizde programa açık bir şekilde yazıldı. Yerel yönetimler de demokratik haklar konusunda kayyum atanmasına karşı da çok açık ve net bir tavır ortaya koyduk.

Şöyle bir tasnif yapmıştık zihnimizde: Bir, Türkiye’nin bütün demokratikleşme sorunlarını bünyesinde taşıyan genel demokratikleşme problemlerimiz var. Herkesi ilgilendiren demokratikleşme sorunları. Bir de Kürt vatandaşlarımıza has sorunlar. Üçüncü bir unsur olarak da sınır ötesindeki Kürt tarihdaşlarımız ve -ben bütün vatandaşlarımızın uzantılarını soydaş olarak gördüğüm için- soydaşlarımız var. Onlarla ilgili meseleler var.”

Davutoğlu daha sonra parti içindeki tartışmalar sonucu hazırladıkları “Kürt Meselesi: Yeni Bir Demokratikleşme Sürecinin Temel Unsurları” başlıklı metni katılımcılarla paylaştı ve katılımcıların görüşlerini, eleştirilerini sunması istedi.

Davutoğlu’nun açıkladığı 10 maddelik metin şöyle: