Merhaba, sizleri tanıyabilirmiyiz ? (Özgeçmiş)

CEVAP : 1980 Diyarbakır doğumluyum. ilk ve ortaöğrenimini Diyarbakır’da tamamladım.
2005 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldum, 2007 yılından bu yana Diyarbakır’da serbest avukatlık yapmaktayım.
2014 yılından bu yana Diyarbakır’da yayınlanan Yokuş Yol Dergisi'nin Genel Yayın Yönetmenliğini üstleniyorum. Ayrıca ‘Kendinden Başka Herkes’ adında bir de şiir kitabım bulunmaktadır.

2009-2014 yılları arasında Diyarbakır MAZLUMDER’de (İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği) Başkan Yardımcılığı ve Genel Koordinatörlük görevlerini, 2016-2018 yılları arasında Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu Üyeliği yaptım.
Baro çalışmalarında İnsan Hakları Merkezi ve Adli Yardım Koordinatörlüğü görevlerini yürüttüm.
Evli ve üç çocuk babasıyım.

Ne zamandan beri il başkanlığı yapıyorsunuz ?

CEVAP :  Siyasete ilk defa deva Partisi ile beraber başladım. 2020 yılının haziran ayından bu yana ilk önce Diyarbakır Kurucu il başkanlığı, sonrasında yapılan kongre ile seçillmiş il başkanı olarak görevime devam ediyorum.

İl başkanlığınız ve ekibinizin en güçlü yönleri nelerdir ?

CEVAP : Diyarbakır deva Teşkilatı daha önce herhangi bir siyasi parti de görev yapmamış arkadaşlardan oluşan genç ve dinamik bir kadro ile oluşturuldu. Bu kadro oluşurken Diyarbakır'a dair bu memlekete dair yaşanan sorunları kendine dert edinen ve bu sorunları çözmeye talip olan insanların bir araya gelmesiyle oluşan bir teşkilata sahibiz.

Böyle olunca siyasetin genel geçer kalıplarından bağımsız yeni bir söz ve eylem birlikteliğini oluşturmaya çalışıyoruz kendi içimizde.

Bu anlamda restorasyon siyasetinden çok inşa edici bir siyaseti oluşturma gayretimiz var.

Diyarbakır il Teşkilatının en önemli özelliği de tam burada yatmaktadır.

Kurulumuzdan bu yana bir taraftan teşkilat çalışmalarını yaparken, diğer taraftan hayatın her alanında olmaya gayret sarf ediyoruz.

Çarşı pazar ziyaretlerinden ev ziyaretlerine siyasi parti ziyaretlerinde sivil toplum örgütlerini ziyarete kadar bütün alanlarda bulunmaya, görüş alışverişinde olmaya , şehrin dinamiklerine tam anlamıyla hakim olmaya çalışıyoruz.

Kuru bir sözden fazlası olarak eylem alanlarımızı sokaklara caddelere parklara yani insanın olduğu her yere taşımaya çalışıyoruz.

Yeni bir siyasi tavır geliştirmek, eskilerin eski siyasetinden uzaklaşarak yeni bir söz söylemenin derdini taşıyoruz. Diyarbakır il teşkilatının en önemli özelliği tam da burada yatıyor. Biz Siyaseti genelde yerele değil yerelden genele taşıyor ve bunu siyasetin fil dişi kulelerinde yapılmaması için önemli bir araç olarak görüyoruz.

Sizce Diyarbakır'ın en önemli ilk 3 problemi nelerdir ve partinizin bununla alakalı çözümleri nelerdir ?

  • CEVAP : Diyarbakır’ın yaşadığı problemler ile Türkiye’nin yaşadığı problemler aslında birbirleri ile örtüşen ve birbirlerini dışlamayan problemler olarak göze çarpıyor. Hak ve özgürlük problemlerinden başlayarak ekonomik problemlere kadar bütün alanlarda şehir, bu problemleri en küçük hücrelerine kadar yaşıyor.

Bu programların en önemlilerinden biri ülkenin gitgide hukuk devleti nosyonundan uzaklaşmasından kaynaklı demokratikleşme problemidir. En büyük yansıması da Kürt meselesinde kendine yer bulmaktadır. Kürt meselesi hala Diyarbakır’ın ve bölgenin en önemli ve en can yakıcı sorunu olarak önümüzde durmaktadır.

Biz inanıyoruz ki Türkiye’de Kürt meselesinin çözülmesi demek bir çok sorunu da çözülmesi demektir. Türkiye’de demokratik zemin inşa edilir, hukuk devleti tekrar Tahkim edilirse ekonomik sorunlardan başlayarak bütün sorun alanlarının çözüleceğini inancını taşıyoruz. Parti programımızda da özgürlüklerden başlıyorum adalet problemine ve ülkenin demokratik temeller de yeniden inşa edilmesinin gerekliliğine vurgu yapıyoruz. Bununla bağlantılı olarak işsizlik, istihdam, yatırım gibi Ekonomik meselelerde Diyarbakır’ın önemli gündemleri arasında.

BAŞKENT POSTASI gazetesinin her ay çıkacak DİYARBAKIR eki için , ilk sayıya özel vermek istediğiniz bir mesaj var mı ?


CEVAP : Diyarbakır özel bir şehir. Türkiye içinde önemli ve sürekli gözlerin üzerinde olduğu bir şehir olması hasebiyle Diyarbakır’dan yükselecek sesin, burada yaşanacak değişimin tüm memlekete için önemli olduğunu düşünüyorum. Başkent postasının bu anlamda Diyarbakır eki hazırlaması bunun için çok önemli. Bu çabanın ve gayretin desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum ve Başkent postasının bütün çalışanlarına bu gayret ve çabaları için ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Umarım Diyarbakır için bölge için bütün memleket için hayırlı olur.