Çubuk’ta faaliyetini sürdüren Aile Destek Merkezi’ndeki (ADEM) kursta kadınlar, bir taraftan yok olmaya yüz tutan geleneksel sanatlardan sepetçiliği yaşatırken diğer taraftan da bir meslek sahibi olarak hayallerine çalışıyorlar.

Çubuk Kaymakamlığı ve Çubuk Belediyenin katkılarıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından tarihi İzzet Korman Konağı'nda açılan Aile Destek Merkezi, dezavantajlı kadınların hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmak için çalışmalarını sürdürüyor. 

Çubuk Belediye Başkanı Av. Baki Demirbaş ve Çubuk Kaymakamı Adem Keleş'in bizzat destek verdiği merkez, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın verdiği desteklerle her geçen gün yeni bir kadının hayatına dokunuyor. Açılan merkezle birlikte ilçede yaşanan intihar olaylarında azalma yaşanırken, yüzlerce kadının hayatı biranda değişti gözlerden kaçmadı.   

Dezavantajlı kadınların yararlandığı merkezde Kovid-19 tedbirlerini en üst seviyede alınırken, sepet örücülüğü kursu başta olmak üzere kadınlar birçok kursta eğitim alıyor.

Merkezde kadınlar yaşadıkları tüm acıları unuturken, yepyeni bir hayata hazırlanıyorlar  

Sosyal Hizmetler Merkezi’nden destek alanların katıldığı kursta kadınlar, sepet ve hediyelik eşya yaparak hem unutulmaya yüz tutmuş sepetçiliği ayakta tutmaya çalışıyor hem de gelir elde ederek kendi ayaklarının üzerinde duruyorlar.

-Kiminin hayali kendi işini kurmak kiminin hayali çocuklarını okutarak iyi bir gelecek hazırlamak kiminin de hayali yıkılına ailesini yeniden ayakta tutmak

Sepet örme kursuna katılan 21 kadın, bambu ağacı ve kamışları ilmek ilmek örerek, evlerde kullanılacak eşyalara dönüştürüyor. Günlük 40 lira ücret alan kadınlar, birbirinden güzel sepetlerle ev ekonomilerine katkı da sağlıyor.

ADEM Koordinatörü Merve Özbey Yücebaş, proje kapsamında dezavantajlı kadınların ellerinden tutarak meslek sahibi olmalarına ve kendi ayakları üzerinde durmalarına yardımcı olduklarını söyledi.

Merkezin kadınlara hem meslek öğrettiğini hem de bir nevi terapi sağladığını dile getiren Yücebaş, şunları söyledi:

‘’Gerçekten burada kadınlarımız kendi hayallerini örüyorlar. Hayal ettiklerini ürünlere yansıtıyorlar. Çok güzel eserler ortaya çıkıyor. Çerezliğinden, çantasına, şapkasından suplalarına birçok otantik ürünü ortaya çıkarıyorlar. Kadınlarımız bu anlamda çok istekli, çok özverililer. Gelirken çok özverili bir şekilde gelip, çok istekli bir şekilde sepetlerini örmeye devam ediyorlar. Aynı zamanda burada mutlu olduklarını söylüyorlar. Sepet örerken tüm yaşanmışlıkları unuttuklarını ve geleceğe dair hayaller kurmaya başladıklarını söylüyorlar.’’

Merkezde kovid-19 ile ilgili tüm tedbirleri aldıklarını vurgulayan Yücebaş, ‘’Girişte ateş ölçer ile ateşlerimiz ölçülüyor, çıkan sonuçlar her gün not ediliyor ve ellerimiz dezenfekte ediyoruz.  Kurslar sürecinde sosyal mesafemize ve maskemize dikkat ediyoruz, ortamı olabildiğince havalandırıyoruz’’ diye konuştu.

Çocukluğunda büyüklerinin yaptığı sepet örücülüğüne yıllar sonra kendisinin de emekli olduktan sonra sepet örmeye başladığını aktaran usta öğretici Safiye Kara (60), yöre kadınlarının da ata sanatı kursuna büyük ilgi gösterdiğini kaydetti.

Kültürel mirasın bir meslek olarak ekmek kapısına dönüşebileceğini belirten Kara, ‘’Proje bana anlatıldığında çok heyecanlandım. Ankara’ ya olan uzaklığını hiç düşünmeden öneriyi kabul ettim. Zevkle geliyorum. Kadınlarımız bu sanatı öğrendikten sonra hayatlarında hem ekonomik anlamda hem de ruhsal anlamda pek çok şey değişeceğine inanıyorum. Sanatı öğrenirken, sabrı da öğreniyorlar. Ruh hallerine inanılmaz bir katkı veriyor’’ dedi. 

-Meslek öğrenirken terapi de oluyorlar

Üç çocuğu olduğunu ve ikisinin üniversitede okuduğunu söyleyen kursiyerlerden Bedriye Bulut, ‘’Bu kurs biz bayanlara çok güzel oldu. Hem terapi hem maddi hem de manevi çok güzel katkısı oldu. Biz buraya gelince kendimizi çok değerli hissettik. Buradaki enerjimiz çocuklarımıza bile yansıdı. İki çocuğum üniversitede okuyor bir çocuğum lisede. Buradan elde ettiğim gelirle onların eğitimine destek oluyorum. İnşallah bu proje devam eder’’ ifadesini kullandı.

Kursun kendilerine hem maddi hem de manevi destek sağladığını ifade eden kursiyerlerden Meral Kurban’da, ‘’Burada hem meslek öğreniyoruz hem de el sanatları öğrenmiş oluyoruz. Buraya geldiğim için çok mutluyum. Burası bize hem maddi hem manevi kazanım sağlıyor. Psikolojik olarak da ekstra bir terapi bana göre burası’’ şeklinde konuştu. 

Eşiniz işsiz olduğunu ve aile bütünlüğünün korunmasında kursun verdiği desteği dile getiren kursiyerlerden Yasemin Berdal ise, kursla hem ev ekonomisine katkı sağladıklarını hem de el sanatı öğrendiklerini vurguladı.

Kendi işini kurmak için girişimde bulunacağını anlatan kursiyerlerden Meryem Altıntaş’ta, ‘’Bu kursla biz çocuklarımızın geleceği için bir şeyler yapmak istiyoruz’’ ifadesini kullandı.