Haber-Yorum: Muhsin AKIL

2023 Ağustos-Eylül Aylarında dünyadaki önemli siyasi, ekonomik, sosyal gelişmeler ve olayları Başkent Postası okuyucularımız için özetledik. Çok önemli bazı siyasi, ekonomik, sosyal gelişme ve olayları zaten günübirlik sıcağı-sıcağına haber yapıp yorumlamıştık. Şimdi de iki aylık bir değerlendirme yaparak özetlemeye çalıştık.

2023 Eylül ve Ağustos ayında dün yada cereyan bazı siyasi, ekonomik ve sosyal gelişmeler ve olaylarla ilgili haberler gözümüzden kaçmış olabilir. Bu nedenle önemli haberleri siz değerli okuyucularımız için seçerek özetlemeye çalıştık. Önce burada kısa başlıklar halinde hatırlatma yapacağız daha sonra yazarlar bölümünde de özetlemeye çalışacağız.

İlk haber değerlendirmemiz Türkiye-Malta Denizaltı Tünel Projesi üzerine olacak. Tarihi açıdan Malta ilişkilerimiz Osmanlı dönemine uzanır. Türkiye-Malta ilişkileri 1967 yılında yeniden başlamıştır. Osmanlı Donanması’nın komutanı Turgut Reis, 1565 yılında Malta kuşatması sırasında şehit edilmişti. Ayrıca Abdülaziz tarafından 1873’te Malta’da yaptırılan bir Türk şehitliği vardır. O yüzden Malta Türkiye için halen önem arzetmektedir.

Türkiye-İsrail ilişkileri Filistin sorunu sebebiyle zaman zaman sekteye uğramış olsa da her iki ülkenin çıkarları doğrultusunda ilişkiler devam etmiştir. 2022 yılında yeniden başlayan ilişkilerde enerji görüşmeleri ilk sırada yer almıştır.

Uluslararası kredi değerlendirme kuruluşu olan Moody’s’in 2023’te Türkiye’nin Türkiye ekonomisinin büyüme hızı ve enflasyon beklentisi üzerinde rakamlar açıkladı!

Geçen aylar içinde CNN Türk’te yayınlanan bir programda terör uzmanları PKK terörünün ne zaman sona ereceğini tartıştılar. Terörün sona erdirilme konusu üzerinde farklı görüşler ortaya atıldı.

Kıbrıs’ta BM Barış Gücü Askerleri bir skandala imza attılar! Pile-Yiğitler Yol Projesi ile ilgili çalışmalara müdahale ederek provokasyona yol açtılar. Bu olay üzerine Türkiye büyük tepki gösterdi.  BM Barış Gücü Askerleri tarihte de bayrak indirme olayına göz yummuşlardı!

Türkiye-Suriye arasında bir türlü sonlanmayan gerginliklere bir yenisi daha eklendi. Suriye, Türkiye’nin Suriye’deki askeri varlığını ihlal ve işgal olarak kabul edip açıklama yapmıştı. Bu açıklamaya Türkiye sert bir tepkiyle karşılık vermişti.

Türkiye yeni doğal gaz merkezi ilan edildi. Avrupa’ya doğal gaz sevkiyatı açısından bu karar çok önem arzetmektedir. Bilhassa İsrail, İran ve Irak’ın doğal gazlarının Avrupa’ya nakli yönünden…

Türkiye-Cezayir arasında ilişkiler tarihe dayanır. Cezayir yıllarca Fransız sömürgesi altında kaldı. Cezayir Türkiye ilişkileri 1962 yılında başlamıştı. 2005 ve 2006 yıllarında dostluk ve işbirliği anlaşması ile başlayan ilişkiler 2020 yılına kadar sürmüştür. Türkiye-Cezayir arasında ticari ilişkiler halan devam etmektedir.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan Rusya’ya rest çekti. Paşinyan, ABD ile askeri tatbikat yapmaya başladı. Demek ki sırtını ABD’ye dayamış olacaktı ki Rusya’ya kafa tuttu. Hatta Türkiye’yi bile tınlamadı! Fakat Azerbaycan, ABD-Ermenistan Askeri Tatbikatları konusunda uyarıda Bulundu!

Küresel gıda/tahıl krizinin çözümü için Putin-Erdoğan zirvesi yine gündeme geldi. Dünyanın bütün gözü bu ikili görüşmeye kilitlenmişti.

2023 Ağustos-Eylül Aylarında Dünyadaki Siyasi, Ekonomik, Sosyal Gelişmeler ve Olaylar ile ilgili diğer haberleri kısa başlıklar halinde sıralayacak olursak; AB, Türkiye İlişkilerinde Değişiklik İstemiyor,  Putin’den ABD ve Ukrayna’ya Uyarı, Trump ve Elon Musk’a Övgü, Rusya/Putin-Kuzey Kore/Kim Zirvesi ABD ve AB’yi Telaşlandırdı, Dolar İmparatorluğuna Karşı Yeni Para: BRICS!, Çin’den Rusya’ya Milyarlarca Dolarlık Kredi Desteği, Elon Musk Hakkındaki Kitap Dünyada Ses Getirdi, Türkiye Güneş Enerjisi’nde Dünyada 12. Avrupa’da 5. Sırada ve Afrika’da birbiri arkasına gelen askeri darbeler…

NOT: (2023 Ağustos-Eylül Aylarında Dünyadaki Siyasi, Ekonomik, Sosyal Gelişmeler ve Olayları kısa başlıklar halinde özetledik. Tüm bu haberlerin içeriği ve detayı Yazar Bölümünde…)