Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince Gürbulak Gümrük Kapısı’nda 108 kilogram sıvı metamfetamin  ve Kapıkule Gümrük Kapısı’nda ise  31,75 kilogram esrar ele geçirildi.

 

Gürbulak Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince yapılan analiz ve kontrol çalışmaları neticesinde gümrük kapısına İran’dan gelen bir tır riskli olarak değerlendirildi. Aracın x-ray taramasında şüpheli yoğunluğa rastlandı. Bunun üzerine araç detaylı inceleme yapılmak üzere arama hangarına sevk edildi. Arama hangarında gerçekleştirilen aramalara narkotik dedektör köpekleri de dahil edildi. Yapılan aramada dedektör köpeklerin x-ray taramasında saptanan şüpheli bölgelere tepki vermesi üzerine, aracın dorse kısmının altında bulunan su deposu bulunduğu yerden söküldü.

 

Aracın su tankının içerisinde farklı bir bölme daha olduğu tespit edildi. Söz konusu tankın içerisindeki sıvından alınan numune, uyuşturucu ve kimyasal madde tespit cihazı ile analiz edildi. Yapılan analiz neticesinde şüpheli maddenin toplamda 108 kilogram sıvı metamfetamin cinsi uyuşturucu olduğu belirlendi.

 

Gerçekleştirilen bir diğer operasyon ise, Kapıkule Gümrük Kapısı’nda gerçekleştirildi. Edirne Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince ülkemize boş olarak gelen bir tırın, araç altı görüntüleme sistemi üzerinden yapılan incelemesinde riskli olarak değerlendirildi. Bunun üzerine araç detaylı arama yapılmak üzere arama hangarına alındı.

 

Söz konusu tırın dorsesinin alt tarafında şase demirlerine arasına gizlenmiş çok sayıda poşet olduğunu tespit eden Gümrük Muhafaza ekipleri poşetleri bulunduğu yerden çıkardı ve toplamda 31,75 kilogram esrar ele geçirildi.

 

Gerçekleştirilen operasyonlarda 2 şahıs gözaltına alınırken, yakalanan uyuşturuculara el konuldu.

 

Olaylarla ilgili olarak soruşturmalar Doğubayazıt ve Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde devam ediyor.