“HAYATIM FİLMLERLE GEÇTİ”

 

Antalya’da ilk kez düzenlenen Konyaaltı Nazım Hikmet Kongre Salonu’nda gerçekleşen Konyaaltı Uluslarası Film Festivalin ’de usta yönetmen Engin Erdoğan’a Konyaaltı Belediye Başkanı tarafından onur plaketi verildi. Erdoğan Engin,

“Hem okudum hem çalıştım. Okulumu ihmal etmedim, işimi de aksatmadım. Çok küçük yaşlarda başladım. İpek film Stüdyosunda 2.5 lira haftalıkla çalıştım. Film’in kokusu, emisyon kokusu vardır. Hâlâ ciğerlerim ’de o koku vardır. Hayatım filmlerle geçti. Hayatım kamera, projektörler, ışıklar yerde kordonlar bunların içerisindeydim. 1964 yılında ilk siyah beyaz filmimi çektim. Nesrin Sipahi, Tamer Yiğit oynuyordu. Sonrasında sırayla devam ettim.”

“Sevdiğim beğendiğim hikayeleri çektim.”

“Önemli filmler çektim. Çok seçiciydim, onun için buradayım. Her işi yapmadım, her filmi çekmedim. Sevdiğim, beğendiğim hikayeleri çektim. Ertem Eğilmez, Arzu Film sinemanın sahibi bana sinemayı sevdiren insandır. Benim hocamdır, ustamdır. Yönetmenliği Ertem Eğilmez’den öğrendim. Senaryoyu İhsan Yüce’den öğrendim ki çöpçüler Kralı’nın  senaryosunu yazmıştır kendisi. Bir çok şeyi onlardan öğrendim. Bütün mesele seçici olmak. İyi filmler çekmek. Bunlardan bir tanesi yol filmidir. Yılmaz Güney’in hâlâ Cannes Film Festivali’nde birincidir. Hâlâ Cannes Film Festivali’nde birincilik alan film yoktur. Bir tek benim çektiğim film vardır. Yurt dışında çalıştım. Filmler çektim. İspanya’da altın kamera ödülü aldım. Eğer yaptığımız işi severek yaparsak mutlaka başarılı oluruz, rüyanızda görürseniz başarılı olursunuz. İşinizle yatıp işinizle kalkarsanız başarılı olursunuz.”

“Çektiğim filmlerin anlatmak istediği toplumsal mesajlar, alt yapıları var.”

“ Çektiğim filmler hâlâ oynuyor. Hâlâ reyting alıyor. Hâlâ merakla seyir ediliyor. Çünkü bir alt yapıları var, bir şeyler anlatıyor mesela çöpçüler kralı bir şeyler anlatıyor. Sultan bir şey anlatıyor. Günümüzde de gösterimleri devam ediyor. Hepsi santimantal komedidir,  durum komedisidir, gerçek komiktir. Filmlerimin ekibini kuran Ertem Eğilmez’dir. Benim bütün şansım Ertem Eğilmez’le beraber çalışmak.  Ben Şerif Körenle ’de çok çalıştım Derman’ı çektim. Kartal Tibet’le de çok çalıştım. Yönetmen seçerim, hikaye seçerim, oyuncu seçerim ama buda başarı getiriyor. Film camiası sanatçı bugün karnını doyurur, yarın açtır. Aç kalma pahasına beğendiğin filmi çekmeyeceksin. Turşucu, hâlâ oynuyor. Ben dört sene Süper Baba’yı çektim. Süper Baba’yı çektiğim zaman oyuncular, ayakkabıyı çıkartıp terlik giyiyorlardı. Onun için süper baba hâlâ geçerlidir. Şimdiki dizilere baktığımız zaman yatağa ayakkabıyla giriyorlar.” İfadelerini kullandı.