İSTANBUL’DA EYLEME DEVAM KARARI

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan İstanbul Büyükşehir Belediyesinden çıkarılan 1300 kişilik sayının 2000’e ulaştığını kaydetti. Arslan çalışmayarak işten çıkarılan kişilerin arkasında durmayacaklarını belirterek işe iadeler gerçekleşene kadar eylemlere devam edeceklerini söyledi.

BOLU’DA DİRENİŞİ KAZANDIK

CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın işten attığı işçilerin 127 günlük direnişin sonunda işe geri döndüğü belirten Arslan, İstanbul Büyükşehir Belediyesinde de mücadelelerinin devam edeceğini kaydetti.

TERÖR DESTEK BULAMIYOR

Diyarbakır’daki annelerin direnişine destek verdiklerinin altını çizen Arslan, “Terör örgütünün yıllarca destek aldığı bölgeden ortaya çıkan bu direniş oldukça değerli. Buralardan desteğini çekmiş olması çok değerli. Önümüzdeki günlerde bu eyleme olan destek artacaktır.” dedi.  

HAK-İŞ Konfederasyonu Başkanlar Kurulu’nda Konuşan Genel Başkan Mahmut Arslan Genel Kurul’dan sonraki ilk Başkanlar Kurulu toplantısını yaptıklarını belirterek İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin işten çıkardığı personelden HDP il binasında çocukları için nöbet tutan ailelere kadar gündemi değerlendirdi. Hak-İş’e bağlı sendikalara üye çalışanların hiçbir gerekçe gösterilmeden işten atılmasını eleştiren Arslan, “Türkiye geneli şu ana kadar Hak-İş’e bağlı sendikalardan 23 bin 953 kişi baskı ve tehdit ile sendikalarından uzaklaştırıldı.” diye konuştu.  

Anaların direnişine destek verildi

HDP’nin Diyarbakır İl Binası önünde eylem yapan annelerin davasında destek verdiklerini ifade eden Arslan, “Onların evlatları için yaptıkları bu soylu mücadeleyi destekliyoruz. Anaların bu çıkışının ne kadar kıymetli olduğunu biliyoruz. Bölgedeki hakimiyeti sarsılan terör yandaşları bu insanları sindirmektedir. Oraya katılan ailelerin yıllarca çocuklarını vereceklerini söyleyerek beklemelerini istemişler. Bekledikçe gelmeyen çocuklarını isteyen aileler tehdit edilmiş, başka çocuklarının alınması ile tehdit edilmiş. Terör örgütünün yıllarca destek aldığı bölgeden ortaya çıkan bu direniş oldukça değerli. Buralardan desteğini çekmiş olması çok değerli. Önümüzdeki günlerde bu eyleme olan destek artacaktır. Milletimizin sağduyu ile bu çıkışı desteklemesini istiyoruz. Hacire Akar bir semboldür. Türkiye’nin terörle mücadelesinin yanında bu yapılan çok anlamlı bir tepkidir.” diye konuştu.

400 km’lik sürgün uygulanıyor

31 Mart Yerel Seçimleri sonrası CHP’li ve HDP’li bir kısım belediyeler tarafından Hak-İş üyesi sendikalara yönelik sürdürülen bir operasyon olduğunu kaydeden Arslan, “Henüz daha mazbatalarını almadan, sendikaları tanımadan, iş yerindeki toplu süreçleri bilmeden ilk işleri Hak İş’e bağlı sendikalara operasyon yapmak olmuştur. Bu olayda bir kısım taşeron sendikalar yer almıştır. Türkiye genelinde şu ana kadar baskı ve tehdit ile 29 işyerinde 23 bin 953 kişi sendikalardan istifa ettirilmeye çalışılmış ettirilemeyen de işinden uzaklaştırılmıştır. Bu süreç devam etmektedir. Bunun en iyi örneği Antalya’dır. Antalya’da Gazipaşa’dan Demre’ye kadar 400 km’lik mesafeye sürülerek baskıya maruz kalmışlardır. Bunda da başarılı olamayanlar, arkadaşlarımızı işten çıkarmışlardır.” bilgisini verdi.  

Bolu’da işçiler işlerine döndü

Bolu’da CHP’li belediye Başkanı Tanju Özcan’ın işten attığı işçilerin 127 günlük mücadele sonunda işlerini geri kazandığını belirten Arslan, “Biz Türkiye kamuoyunu ve vatandaşlarımızı ikna ettik. İşçilere sadece emeğimiz için yürüdüğümüzü anlattık. Tüm bunların sonunda arkadaşlarımız işlerine geri döndüler. Buna rağmen 127 gün süre boyunca çadırımıza selam vermeyen, işçilerin mücadelesini küçük görenlerin bu arkadaşlarımızın işlerine geri dönmeleri sonrası onları hemen sendikalarına üye yapmaya çalışmaları ahlaksız bir durum. Bu kadar yüzsüzlüğün olmaması gerekir.” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da eylemler devam edecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesindeki işten çıkarmalarda da mücadeleye devam edeceklerini kaydeden Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun iddialarına da şöyle cevap verdi: “Bu arkadaşlarımız hakkında açılmış herhangi bir soruşturma yoktur. Bu arkadaşların çalışmaları ile ilgili tespit edilmiş bir olumsuzluk da yoktur. Bu arkadaşlarımızın işe gelmemesi, amirleri ile sorun yaşaması, işten atılmaya yönelik hiçbir gerekçe yapılmamış. İşten çıkarmalar konusunda yaklaşık beş aydır bir mücadele içerisindeyiz. İstanbul eylemimiz de devam ediyor.” dedi.

“İşini yapmayanın arkasında durmayacağız”

İşe alımda liyakat sahibi olmayan kişilerin getirilmesinin mümkün olmadığını ve bankamatik çalışanları olduğunu iddialarının gerçeği yansıtmadığını kaydeden Arslan, “İşyerinde çalışmayarak bankamatik çalışanı olduğu iddiaları doğru değil. İSPARK’ın bir kısım işleri eleman yokluğu nedeniyle durduruldu. Buradan çıkan işçilerin çıkarıldıkları işlerde çalışmaması ya da başka şekilde suç işlemeleri mümkün değil. Bunlar yasalara uygun şekilde işe alınmıştır. Eğer işten çıkarmalarla ilgili problem olan varsa biz onların arkasında durmayacağız. Bu eylemlerde onlarla beraber olmaya devam edeceğiz. Bunu vazgeçilmez görev olarak görüyoruz. Hangi sendikaya üye olursa olsun. Başka sendikalara üye içiler de işten çıkarılmasını hakkını arayacağız.” şeklinde konuştu.