Başkan Soyer’den Balçova mağdurlarına müjde

Biz mağdur vatandaşlara imar hakkı veriyor değil konutların anahtarlarını vereceğiz" dedi.

 

 İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Balçova’da bulunan arsaların satılması fakat tapuların verilmemesi durumunda mağdur olan vatandaşlara müjde verdi. Soyer, 40 seneyi aşkın olaan bu mağduriyete çok kısa bir zamanda son  vereceğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı, Balçova Belediyesi, 50 yıl önce arsa satışı yapmış bunu kulak arkası etmemiz mümkün değil. Ben de bu konuyu kararlı bir şekilde çözeceğimizi söylemiştim. Bizde çalışmalar yaptık. 40 kurumdan 37 tanesinden olumlu görüş aldık. Engel olan bütün hususlar ortadan kalkmış oldu. İmar planı ile ilgili çözümü ortaya koyabileceğiz.

HER MÜLKİYET SAHİBİNE ANAHTAR

 

“Biz bu vatandaşlara imar hakkı veriyor değil konutların anahtarlarını vereceğiz. Oradaki en küçük mülkiyet hakkına sahip vatandaşa da anahtarlarını veriyor olacağız. Oradaki hiç bir hak sahibini mağdur etmemiş olacağız böylece. kısacası burada bu müjdeyi vermek isterim. Ticari bir kar peşinde koşmuyor oluşumuz hak sahiplerinin anahtarlarını alabiliyor olması demek. En küçük bir mülkiyet sahibi de hakkını alacaktır. Belediye şirketimizi devreye soktuk. Zor bir süreç olmasına rağmen başardık.”

Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya 

 Gereken çalışma neyse onu yapacağımızın sözünü vermiştik. Çevre ve Şehircilik Bakanı mekansal müdürünü Balçova’ya davet etttik. O bölgeyi gezdik 2011 yılında planlanmasına rağmen zaiyat çok düşüktü. Orman sınırları içinde kalan parseller  vardı. Büyükşehir Belediyesi ile birliklte jeolejik etütlere başladık bunun üzerinde bir çok Bakanlığa görüşlerimizi sorduk. Yeni orman sınırları oluşturuldu. Çevre ve Şehircilikten de dönüş geldi. 2019’dan bu yana gereken tüm çözümleri aradık. Belirli bir miktar para ödendi ama 50 yıllır mağdur olmuşlar Genel kurum görüşleri ve jeolojik etütlerin olumlu çıkması bizi bu noktaya getirdi ve en kısa zamanda da çözülecek.”