KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU MEDYA BULUŞMASI DÜZENLEDİ

 

Kamu Denetçiliği Kurulu’nun düzenlediği Medya Buluşması’nda kurum çalışanları ve basın mensupları bir araya geldi. Başkan Şeref Malkoç Kamu Denetçiliği Kurulu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Malkoç Kuruma 2019 yılında 20.968 başvuru yapıldığını, 7 yıllık süreçte yapılan toplam başvuru sayısının 80.535’ i bulduğunu söyledi.

“HAK ARAMA KÜLTÜRÜNÜ YAYGINLAŞTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Başkan Malkoç, “Kamu Denetçiliği Kurumu hak arama kültürünün yaygınlaşması iyi yönetim ilkelerinin yerleşmesi idarenin hizmet kalitesinin yükselmesi gibi konulara hizmet ediyor. İnsanımızın hak arama yolunda birçok kurumu var. Eğer bu kurumlar iyi çalışırsa mevcut şikayetlerin %50 sinin azalacağı kanaatindeyiz. KDK’nın verdiği kararlar tavsiye kararıdır. Tavsiye kararı uysanda uymasanda olur demek değildir. İdareci arkadaşlar bu karara uyacaksın manasına gelmektedir” dedi.

“GENÇLERİMİZ HAK ARAMAYI ÖĞRENİYOR”

Gençlerin hak aramasının önemine vurgu yapan başkan Malkoç, “Üniversitelerde, öğrenciler arasında hukuk, adalet, insan hakları hakkaniyet anlayışını geliştirmek adına bugün itibariyle 100 adet üniversitede ombudsmanlık topluluğu oluşturduk. Ayrıca 32 üniversitede “Adalet, Hakkaniyet ve Ombudsmanlık” konulu konferanslar verdik. Ayrıca, Atılım, Çankaya ve Başkent Üniversitesi öğrencilerinden “Ombudsman Dostu Hukuk Kliniği” dersini başarı ile geçen öğrenciler için Kurumumuzda uygulamalı staj programı gerçekleştirerek, öğrencilerin Kurumun tüm uygulamaları ile faaliyetlerine katılımlarını sağladık. 21-22 Ekim 2019 tarihlerinde Ankara’da Ombudsmanlık Toplulukları 2. Kongresi düzenledik” diye belirtti.

“DEVLETLE VATANDAŞ ARASINDA DOSTLUK KÖPRÜSÜYÜZ”

Konuşması sırasında devletle vatandaşın arasında bir köprü vazifesi gördüklerinede değinen başkan Malkoç, “Bakan yardımcıları ile 3 ayrı toplantıda bir araya gelinilerek, Kamu Denetçiliği Kurumu hakkında bilgi verilmiş ve sorunların dostane çözümü, tavsiye kararlarına uyum, bilgi belge talebinde etkin iş birliğine yönelik fikir alışverişinde bulunulmuştur.

2019 yılında yapılan 20 kadar il toplantısında o ilin valisi, belediye başkanı, muhtarları ve kurum yöneticileri ile görüşmeler gerçekleştirilerek ilin sorunları hakkında istişarelerde bulunulmuş, vatandaşların sorunlarının çözümü noktasında Kurumumuzla yapılacak iş birliğinin önemi vurgulanmıştır” dedi.

Hazırlayan: Abdullah Kocabaş

Haber : Başkent Postası