KGD Başkanı İzzet Sarı imzalı mesaj şu şekilde: “Gazetecilerin haklarının yasal güvenceye alındığı 1961 yılından bu yana 10 Ocak’ları Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutluyor, mesleki analizler yapıyor, yaşananları mesleki olarak irdelemeye çalışıyoruz ve her yıl 10 Ocak’lara yeni umutlarla girmeyi arzu ediyoruz. Basının üzerindeki baskıların kalktığı, gazetecilerin haberlerini, köşe yazılarını özgür bir ortamda yazdığı, medyadan bağımsız araştırma, inceleme analiz ve röportajların beklendiği, meslektaşlarımızın emeklerinin karşılığını alabildiği bir Türkiye ve Kastamonu umuduyla…

-MÜCADELEMİZ SONUNA KADAR DEVAM EDECEKTİR-

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü bir anmadan çıkararak kutlayabilmek için öncelikle; halka doğru haber verme görevini yapan gazetecilerin, görevlerini yaparken temel hak ve özgürlükleri kullanabileceği, sorduğu sorular, yaptığı haberler yüzünden tehdit ve baskıya uğramayacağı,  ücretlerin yoksulluk sınırının üzerine çıkacağı, basın kuruluşlarının kapanmayacağı bir Kastamonu ve Türkiye arzuluyoruz. Medya kuruluşlarının sıkıntıları 2023 yılında azalacağına maalesef daha da katlanarak devam etmektedir. Eleştirel ve bağımsız yayın yapan ve sayıları git gide azalan medya kuruluşları ekonomik sıkıntılar yaşarken, çalışan gazetecilerde bu oranda baskılara rağmen ayakta kalma mücadelesi veriyor. Bütün zor şartlara rağmen, gazeteciler halka gerçekleri söylemeye devam edecektir. Mesleklerini sürdürebilme mücadelesi veren meslektaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, ancak çalışamayan, çalıştırılamayan ve mesleğini sürdüremeyen tüm meslektaşlarımız adına mücadelemizin yüksek sesle süreceğini bir kez daha vurgulamak isteriz.”

-Çalışan Gazeteciler Günü Nedir?

212 sayılı kanun ile ülkemizde kabul edilen ve 4 Ocak 1961’den bu yana her yıl 10 Ocak tarihinde kutlanan Gazeteciler Günü; askeri müdahaleler sonrası hakları alınan gazeteciler için oluşturulmuştur. Bu sebeple basın organlarında çalışan insanlar için bugünün önemi çok fazladır. Resmi Gazete’de yayınlanan bildiri ile artık ülkemizde Çalışan Gazeteciler Günü farklı bir yere sahiptir.