Doğal, kültürel ve tarihsel değerleriyle kadim Kastamonu coğrafyasının ulusal ve uluslararası ölçekte hak ettiği yeri almasına katkıda bulunmak için çalışan Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi (DMKİ), İstanbul’daki kültür-sanat etkinliklerine bir yenisini ekliyor.

Daha önce, milli mücadele sürecinde ülkemizde düzenlenen ilk kadın eyleminin 102. Yılı anısına 10 Aralık 2021 Cuma akşamı tiyatro sanatçısı Tülay Günal’ın sunumuyla Sarıyer Belediyesi Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde DMKİ tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında, Prof. Dr. Sakine Esen Eruz tarafından verilen “20. Yüzyılda Batı’da ve Türkiye’de Kadın Hakları ve Kastamonulu Kadınlar” konulu konferansı takiben, Besteci ve Orkestra Şefi Oğuzhan Balcı tarafından özel olarak bestelenen “Ilgaz’dan” adlı senfonik eser dinlenmiş, Selçuk Metin’in yönetmenliğinde Tilbe Saran ve Ali Hocaoğlu’nun seslendirdiği tarihi belgesel film izlenerek Kastamonu’nun yetiştirdiği değerli yazar Oğuz Atay’ın 44. ölüm yılında anıldığı etkinlik, TRT ve İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı sanatçılarının dinletisiyle tamamlanmıştı.

DMKİ bu defa, Kastamonu’nun saklı türkülerini İstanbullularla buluşturuyor. İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Öğretim Üyesi Dr. Süleyman Şenel’in Genel Sanat Yönetmenliğinde 4 Haziran 2022 Cumartesi akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilecek etkinlikte ses ve saz sanatçıları ile halk oyunu ekipleri sahne alacak. Celal Sezer, Gökhan Karakaya, Nursaç Doğanışık gibi sanatçılar ile Nida Bağlama Dörtlüsü ve Kadim Bağlama Üçlüsü’nün sahne alacağı etkinlikte, Şef Nurettin İlhan yönetimindeki İBB Türk Halk Müziği Topluluğu ile Sarı Yazma Halk Oyunları Ekibi ve Tosyalılar Davul Zurna Ekibi izleyicilere keyifli bir gece yaşatacak.

Etkinliği düzenleyen DMKİ’nin Dönem Başkanı Ender Yılmaz, 2017 yılında çıktıkları yolda tamamen gönüllülük esasına dayanarak arkadaşlarıyla birlikte önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi. 2018 yılında Kastamonu’da düzenledikleri “Çokkültürlülük Sergisi” ile başlattıkları etkinlikler dizisini 2019’da gerçekleştirdikleri uluslararası Gastronomi Festivali ile sürdürdüklerini anımsatan Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti: “Bu defa usta sanatçılarımızla saklı türkülerimizi ve kültürel zenginliklerimizi İstanbullularla paylaşacağız. 4 Haziran 2022 Cumartesi akşamı saat 20.00’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenleyeceğimiz etkinliğe Kastamonu kökenli olsun olmasın tüm vatandaşlarımızı davet ediyoruz.”