Ankara'da 20-21 Kasım'da Lahore Barış Araştırmaları Merkezi ve Stratejik Düşünce Enstitüsü'nün ortaklaşa olarak "Keşmir Anlaşmazlığı: Barışa Yönelik Tehditler ve Uluslararası Topluluğun Rolü" temasıyla düzenlediği Cammu ve Keşmir üzerine iki günlük uluslararası konferans sona erdi.  

Dünyanın her yerinden önde gelen hocalar, parlamenterler, akademisyenler, araştırmacılar, gazeteciler ve yazarlar Cammu ve Keşmir anlaşmazlığının tarihi, yasal, politik, güvenlik ve insan hakları boyutlarının tartışıldığı bu olaya katıldılar.  Bu görüşmeleri takiben Keşmir anlaşmazlığı üzerine kapsamlı bir "Stratejik Düşünce Çalıştayı" yapıldı. 

Açılış oturumunda yüksek düzeyde Türk ve uluslararası temsilciler vardı, bunlara Azad Cammu ve Keşmir Cumhurbaşkanı Sardar Masood Khan, Pakistan'dan Senatör Sherry Rehman, Birleşik Krallık'tan Lord Nazir Ahmad, Türkiye Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan Yardımcısı Süreyya Sadi Bilgiç, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Başkan Yardımcısı Muhammet Emin Akbaşoğlu, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Başkan Yardımcısı Erkan Akçay ve Endonezya, Mısır ve İran'dan gelen parlamenterler dahildi. 

Cumhurbaşkanı Masood Khan, Senatör Sherry Rehman, Lord Nazir Ahmad ve diğer konuşmacılar, Hindistan'ın yasadışı ve tek yanlı 5 Ağustos 2019 kararlarından sonra Hint İşgalindeki Cammu ve Keşmir'de devam eden durumun kapsamlı bir özetini sundular.  Bu yasadışı adımlar uluslararası hukuğa ve Cammu ve Keşmir üzerine alınmış ilgili BM kararlarına direkt olarak karşıdır ve Keşmirliler tarafından reddedilmiştir.  Ağustos'tan beri milyonlarca Keşmirli cesurca kuşatmaya karşı direnirken kendileri İoK'deki korkunç insan hakları ve insani durumdan dolayı derinden endişelerini ifade etmişlerdir.   

Türkiye'den saygıdeğer kişiler İoK halkına verdikleri sağlam destekleri bir kez daha teyit etmiştir.  Keşmirli temsilciler Türkiye liderlerine ve halkına teşekkür ettiler, özellikle Türkiye'nin bu meseledeki kararlı duruşu nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a.  

Göze çarpan bir durum şuydu ki, tüm delegeler oybirliğiyle Hindistan'ın işgaldeki Keşmir için aldığı 5 Ağustos 2019 yasadışı kararlarını lanetlediler.  Konferansa katılanlar aynı zamanda azınlıkları tehdit eden yükselen Hindutva eğilimi hakkında endişelerini bildirdiler.  Hem Pakistan hem de Hindistan'ın nükleer silahlara sahip komşular olduğunu akılda bulundurarak Güney Asya'da askeri gerilimi azaltmanın ihtiyacını vurguladılar ve herhangi bir yanlış hesabın tüm dünya için felaketle sonuçlanabileceğini değerlendirdiler.  

 Konferansın katılımcıları, Keşmir'de devam eden kuşatmanın derhal bitirilmesi ve uluslararası insan hakları kuruluşlarına, gözlemcilere ve bağımsız medyaya Hint İşgalindeki Keşmir'i ziyaret izni verilmesi konusunda görüş birliğine vardılar.  Aynı zamanda, Cammu ve Keşmir anlaşmazlığının Keşmirlilerin vazgeçilmez kendi kaderlerini belirleme haklarının BM kararlarına göre tanınmasıyla barışçıl bir şekilde çözülmesi gerektiği üzerinde de hemfikirdiler.