Mamak Belediye Başkanı Murat Köse 2019 Yılı Değerlendirme Toplantısında açıklamalarda bulundu.

“KIRMIZI BAYRAK UYGULAMASINA GEÇİYORUZ”

Mamak Belediye Başkanı Murat Köse basın mensupları ile kahvaltıda bir araya geldiği toplantıda Mansur Yavaş'a cevap niteliğinde açıklmalarda bulundu Köse, "Altyapı çalışmaları Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ ‘nin sorumluluğundadır. Geçen gün bir arkadaşımız geldi. Başkanım bu caddenin hâli nedir? diye sordu. Burada arka tarafta bir çalışma yapılıyor sizlerde görmüşsünüzdür. Gelenler diyor ki başkanım bu çalışmayı neden bitirmiyor sunuz? Çalışmayı biz yapmıyoruz ki. Büyükşehir Belediyesi yapıyor." dedi.

Köse, "Bundan sonra kırmızı bayrak uygulamasına geçiyoruz. Büyükşehir nerede çalışma yapıyorsa oraya bir kırmızı bayrak asacağız ve diyeceğiz ki 'Ankara Büyükşehir Belediyesi burada çalışıyor' Daha önceki dönemde Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Mamak Belediyesi aynı partiye mensup olunca bu tür şeyler çok ayrım yapılmıyordu. Sürecin içinde uyumlu bir şekilde gidiyordu. Bize nereyi kazacaklarını söylemiyorlar zaten giriyorlar kazmaya başlıyorlar. Ama devam eden süreçte vatandaşımız bunu tam bilmiyor.

ALTYAPI ABB'NİN SORUMLULUĞINDA

Altyapı çalışmalarının tamamı Ankara Büyükşehir Belediyesinin sorumluluğunda olduğunu dile getiren Köse, " Su ve kanalizasyon açısından söylüyorum.  Kazı çalışmaları Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğu altındadır. Mamak Belediyesi’nin toprağın altıyla ilgili herhangi bir kazı çalışması yok. Kazı çalışmaları sonunda toprağın asfaltlanmasıyla ilgilide kavram karmaşası oluyor. Buna da biraz değinmek istiyorum. Bir firma ASKİ olabilir bu ya da haberleşmeyle ilgili olabilir. Bir firma eğer bir yer de altyapı çalışması yapacaksa önce yol tahrip bedelini Büyükşehir Belediyesine yatırıyor. Bu para kazı işlemi bitirildikten sonra oraya asfalt atılsın diye yatırılan para. Eğer asfalt atılacak yer caddeyse Büyükşehir Belediyesi  asfalt atıyor. Sokak ise İlçe Belediyesi asfalt atıyor. Asfalt nereye atılırsa atılsın Büyükşehir’e para yatırılıyor. Diyelim ki bir yere asfalt atılacak. Biz Büyükşehirden parayı almamız lazım ki oraya asfalt atalım. Şimdi bu konuda bir rakam vereceğim. Büyükşehir Belediyesinde Mamak Belediyesine verilmek üzere 2019 yılında yaklaşık 25 milyon TL paramız var.

MAMAK HALKININ 25 MİLYON ALACAĞI VAR

Mamak halkının Büyükşehir Belediyesinden 25 milyon alacağı olduğunu söyleyen Köse, "Eskiden nasıl oluyordu? Eskiden yine bu paralar Büyükşehir Belediyesine yatırılıyordu. Ama Büyükşehir bunun karşılığında asfalt veriyordu sene sonunda mahsuplaşma oluyordu. Bugüne kadar ne bir kuruş para nede bir kürek asfalt Büyükşehir tarafından bize verildi. Dolayısıyla Mamak halkının Büyükşehir’den alacağı var. Sizlerin huzurunda ben istiyorum bu parayı önümüzdeki dönem zaten meclis toplantılarında bunları konuşacağız. Asfaltla ilgili konu bizim için önemli bir konu. Bizde tabi mazeret yok. Biz her zaman çözüm üretiyoruz. Geçen sene itibariyle 40.000 ton asfalt sokak ve caddelerimize serdik. Biz bunu kendi işimiz olarak görüyoruz. Hatta Büyükşehir’in asfalt atmadığı yerlere de asfalt attık. Sonuçta oradan insanlar geçiyor. Üç aylık bu yakın zaman çerçevesinde çok yoğun çalışmalar yapıldı. Ben bunu basınla sosyal medyayla paylaştım. Gelip hemen yaptılar tabi. Ama şu arka sokağa bakın. Yol tek şeride düşmüş durumda. Yolu kazıdılar araçların lastikleri yarılıyor ve biz pazartesi buraya kırmızı bayrak asacağız. Bugüne kadar bir şey yapmadık bakın bu çalışmayı kim yapıyor Büyükşehir mi? Belediye mi? Biz bir farkındalık oluşturacağız. Herkes görevini bilsin. Burada çok büyük bir beceri eksikliği var. Umarım arkadaşlarımız bundan sonraki süreçte toparlanırlar. İnşallah bundan sonraki süreçte daha güzel daha tedbirli çalışırlar. Sokakta vatandaş soruyor bizlere Mamak halkına cezamı veriyorsunuz diye. Onu bilmiyorum ona kendileri cevap verirler. Ama bir beceriksizlik olduğu çok açık. Büyükşehir Belediyesi bundan sonraki süreçte kazı ve asfalt çalışmalarında problem çıkarmaya devam eder yaptığı işleri özensiz yaparsa bunları milletimizle paylaşacağız. Sadece kırmızı bayrakla değil afişle de paylaşacağız ve diyeceğiz ki burası Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğu altında  burayı Büyükşehir Belediyesi yapmıyor diye en azından bu şekilde yapılmasını sağlarız diye düşünüyoruz" dedi.

 

Haber: Abdullah Kocabaş