KURBAN BAYRAMINDA SAĞLIKLI BESLENME
Kurban bayramının gelmesiyle et ve tatlı tüketimi artmaktadır. Kontrollü bir şekilde tüketilmediğinde sağlık problemlerine neden olmaktadır. Kalp- damar, hipertansiyon, böbrek, kolestrol ve diyabet gibi kronik rahatsızlığı olan kişiler yüksek riskli grupta yer almaktadır. Bu risk ortamını oluşturmamak için özellikle birkaç noktaya dikkat etmekte fayda vardır.
Kırmızı et çok yüksek miktarlarda doymuş yağ ve kolestrol içermektedir. Görünür yağlar kesinlikle ayrılarak tüketilmelidir. Gün içerisinde tüketilen et miktarı kendi avucunuzun içinin 2-3 katını geçmemelidir.
Kırmızı etin yanında salata/sebze ve küçük porsiyonlarda tam buğdaylı, tam tahıllı ekmek veya çorba veya bulgur tercih edilebilir.
Çok baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
Gazlı içeçecek veya icetea yerine ayran, cacık veya yoğurt tercih edilmelidir.
Kahvaltıda yumurta veya peyniri normalde çok tüketen biriyseniz, bayram zamanı (hayvansal kaynaklı besinler olduğu için) azaltmakta fayda vardır. Yani hafif bir kahvaltı yapılmalıdır. Etler daha çok öğle vakti tercih edilmelidir. Akşam yemeğinde kurubaklagil veya sebze yemeği tercih edilmelidir. Ara öğünlerde ise küçük porsiyonlarda meyve ve yanında az miktarda kuruyemiş veya az yağlı süt ve süt ürünleri tercih edilebilir.
Etler iyi pişirilmelidir. İyi pişmemiş et sonucunda salmonella, e-coli, brusella, toksoplazma ve tenyanın bulaşma riski artmaktadır.
Et kesilen tahtada, çiğ salata ve sebze doğramayın. Kesim bıçağını iyi yıkayın.
Buzdolabında bekletilen etli yemekleri 1 kereden fazla ısıtmayın.
Buzdolabında kıymanın ömrü yaklaşık 1-2 gün, parça etin 5 gün ve derin dondurucuda ise 6 aydır.
Daha çok ızgara, haşlama, ve kendi suyunda pişirme yöntemleri tercih edilmelidir. Ekstradan yağ eklenmemelidir.
Mangal yapılan etlerin rengi kömürleşme durumuna kadar gelmemelidir. Aksi taktirde kanser riskini arttırır.
Kesildikten sonra dinlendirilmeden tüketilen etler midede hazımsızlık ve şişkinlik yapabilir. Bu neden 24 saat dinlendirildikten sonra tüketilmelidir.
Tatlı konusunda ise şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar veya şeker eklenmeden yapılmış meyve tatlıları tercih edilmelidir. Bayramda tatlı tüketimi günde 1 porsiyonu geçmemelidir.
Gece uyumadan en az 2-3 saat öncesinde yeme kesilmelidir.
Su tüketimi en az 2-2,5 litre olmalıdır.

DİYETİSYEN SENANUR ÇEVİK