Kurban Bayramı hazırlıkları devam ederken,  Fitoterapi Uzmanı Dr. Buğra Buyrukçu’dan, kurban keseceklere sakatat konusunda önemli uyarılar geldi. Vatandaşların kurbanda hayvanın sakatatlarını pek de tercih etmediklerini hatırlatan Dr. Buyrukçu, halbu ki sakatatların vitaminler, minareller, protein ve sağlıklı yağlar açısından çok değerli besin kaynakları olduğunu bildirdi. Sağlıklı hayvanlardan alınan yürek, karaciğer, beyin, böbrek, kelle, paça, işkembe, bağırsak, dalak, dil, baş gibi sakatatların en az kırmızı et kadar yüksek besin değerine sahip olduğunu vurgulayan Dr. Buyrukçu, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

A, B12, B2, Demir, Çinko, Fosfor…

“Hatta bazı sakatatların faydası kırmızı etten daha fazladır. Karaciğer A ve B12 vitaminleri, işkembe B12, selenyum, çinko ve fosfor, böbrek B2, B12 ve selenyum, dalak demir vitami, dil B12, B2, niasin, riboflavin ve çinko, beyin ise omega 3 bakımından zengindir, Karaciğer düşük kaloriye sahip olmasına karşın A ve B12 vitamini bakımından günlük ihtiyacın neredeyse iki katını karşılar. Böbrekteki vitaminler bağışıklığı güçlendirerek stres ve kanserle mücadelede aktif rol oynamaktadır. Yine uykuluk C vitamini içerir ve bağışıklığın güçlenmesinde etkilidir. İnsan vücudunun günlük mineral ihtiyacının bir bölümünü dil karşılarken, omega-3 içeren beyin, sinir sisteminin gelişmesine destek olmaktadır.”

 

Kansızlıktan Kansere Şifa Kaynağı

Dr. Buğra Buyrukçu, işkembenin de özellikle kalp rahatsızlıkları, troid ve kansere karşı tam bir şifa kaynağı olduğunu kaydetti. B2 ve B3 vitamini içeren taşlığın ise hem karaciğer hem de göz ve cilt sağlığı için muazzam bir sakatat olduğunun altını çizen Dr. Buyrukçu, “İçeriğindeki demir kansızlığa birebir olan dalak da yüksek etki için mutlaka yeşilliklerle birlikte tüketilmelidir. Kelle paça ise D vitamini başta olmak üzere içeriğindeki vitaminler sayesinde vücudu enfeksiyonlara karşı korur, kan yapar, kalp ve diyabet gibi hastalıklara karşı etkilidir, kemik kırığında iyileşmeyi hızlandırır ve vücuda enerji verir. Bu bakımdan evlerde belli aralıklarla kelle-paça çorbası pişirilmesi yerinde olacaktır. Ancak özellikle kalp-damar, şeker, yüksek tansiyon ve diyabet hastaları ile 0-3 yaş arası bebekler ve hamileler doktora danışılmadan sakatat tüketmemelidir” dedi.

Kemik Suyunu Unutmayın !

Dr. Buğra Buyrukçu açıklamasında, kemik suyuna ayrı bir parantez açtı ve şu önemli ifadeleri kullandı: “Kemik suyu insan sağlığı için tam bir tam bir mucize kaynağıdır. Kurban Bayramı, yıl boyunca tüketilecek kemik suyu temini için çok iyi bir fırsattır. Uygun koşullarda, doğru şekilde hazırlanacak kemik suyunun kansere karşı korumadan büyüme hormonlarının sağlıklı çalışmasına, zayıf kasların güçlenmesinden sindirim sistemi hastalıklarının iyileşmesine, beyin sağlığından toksinlerin vücuttan atılmasına kadar geniş bir alanda iyileştirici etkisi bulunmaktadır.”