Okuma yazma oranının istikrarla tavanı gördüğü bir şehir bu.
Ahmed ARİF'lerin, Ziya GÖKALP'ların, Cahit Sıtkı TARANCI'ların okkasına mürekkebini bereketiyle eksik etmeyen kadim bir şehir.
Bu şehrin insanına okuması için bir şeyler karalamak, bir onur olduğu kadar da yürek ister.

Bağımsız ve tarafsız gazetecilik anlayışıyla olan biteni, aylık çıkaracağımız Başkent Postası gazetemizin kupürlerine sığdıracak olmanın, güzel yürekliliği ve haklı gururu içerisindeyiz.
Sözler köşede unutulur lakin köşe yazıları baki kalır. Avrupa gazeteciler Türkiye Temsilcisi ve Parlemento muhabiri Sayın Seyfi UZUNKÖK'ün imtiyaz sahipliğini üstlendiği Başkent Postası artık Diyarbakır halkının ve kurumlarının da göz perdelerinde ve dolu dizgin zihinlerinde yer edinecektir.
Erkân-ı Devlet ve halkımızla bir ve köprü olmanın, başta Diyarbakır ve sonrasında okuma bilincinin olduğu her coğrafya için en kalıcı yükümlülük olduğunu savunuyoruz.
Tarihimizle, Sanatımızla, Kültürümüzle, Yemeğimizle; gidilmemiş yollarda adım, duyulmamış kulaklarda nara, görülmemiş gözlerde ışık olacağız.
Önce Evliyaların enbiyaların metfun olduğu, Kalkan balığı görünümlü karpuz kokan taşkentten tüm hemşerilerime merhabalar. Sonra sizden alacağımızdan şüphe duymayacağımız manevi desteklerinizle merhaba dünya.