Diyarbakır'ın Tek Kadın Muhtarı Madde Bağımlılığı Üzerine Yaptığı Değerlendirmede Önemli Mesajlar Verdi. 

“Çocukların bir takım belli başlı ihtiyaçları var. Sevgi, saygı, ilgi, ait olma, güven hissetme ihtiyaçları var.

Çocuk bu ihtiyacını anne ve babadan karşılayamadığı zaman, özellikle ergenlik döneminde bir gruba ait olma isteği ile başka bir yerden bu ihtiyacını karşılamaya çalışıyor ya da sorun çözme becerisindeki aksaklıklar ya da aile içindeki desteği alamadığında bu desteği dışarıdaki bir maddeden almaya adım atıyor.

Burada anne ve babaların rolü çok fazla. Çünkü anne ve baba çocukla sağlıklı ilişki kurduğu zaman, çok fazla baskın ve otoriter aile yapısında olmadığı zaman çocukların bu tip eğilimlerin çok fazla görülmediğini görüyoruz.

Çocuklarınıza ihtiyaçları dahilinde sevgi, ilgi ve güven duygusunu verin. Madde bağımlılığının kişilerin iş, meslek ve aile hayatını etkiliyor. 


Bağımlı bireyler özgürlüğünü kaybeder, kendine olan güveni azalır ve iradelerini kaybederler. Madde bağımlılığını başkalarının sorunu gibi görür çok fazla ilgilenmeyiz ancak sorun kapımıza geldiğinde şaşırır ve üzülürüz.

Farkındalığı bir kez daha konuşmak, öğrenmek, öğrendiklerimizi paylaşmak ve sorumlulukları üstlenmek gerekmektedir.

Ülkemizde bağımlılık yaşı ne yazık ki 12’e kadar gelmiş durumdadır. Bu konuda ailelere büyük görevler düşmektedir.

Anne ve baba sigarı kullanıyorsa çocukta gördüğü hareketleri yapmaya başlıyor. Bağımlılık konusunda çocuklarımız ve gençlerimiz tehlike altındadır.

Çocuklarımızla özellikle erken yaşlarda kurulacak diyalog önemlidir, her istediği alınmamalı ve yapılmamalıdır. Çocuklarımızın gelişim süreçleri yakından takip edilmelidir.

Toplumu uyuşturucu belasından kurtarmak için herkese çok önemli görevler düşüyor.

Bizler bunun farkındayız.kolları sıvıyoruz.  Bağımlı gencin arkadaş çevresinin değiştiğine tanık oluyoruz.

Ayrıca, ders başarısı düşerken, derslerden ve okuldan kaçışlar başlıyor” “Bağımlıların yüzde 50’si arkadaş çevresinden etkilenerek başlamış. Yüzde 86’sı aileleriyle birlikte yaşıyorlar, sokak çocukları değil bunlar.

Yüzde 69’u çalışmıyor, çünkü madde bağımlılığı yüzünden işini kaybetmiş”

Bu konuya hassasiyet göstermenin, sorunun çözümünde ilk adım olacak. Unutmamalıy ki yeterli bir bilinç oluşması için biz yöneticilere de görevler düşüyor.

Muradiye Mahalle 

Muhtarı Dilek Demir