Haber/ANKARA: Muhsin AKIL

Türkiye’nin kimyasal silah kullandığı iddiaları uluslararası kuruluşlara yansıdı. Nükleer Savaşın Önlenmesi için Uluslararası Doktorlar (International Physicians for the Prevention of Nuclear War- IPPNW) kuruluşu Türkiye hakkında ‘Irak’ın kuzeyinde kimyasal silah kullandığına dair’ 6 sayfalık rapor hazırladı.

Daha yakın bir zamanda TTB Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, TSK’ya ‘kimyasal silah’ iftirasında bulunmuştu. Şimdi de bu rapor üzerinden PKK uzantısı Fırat Haber Ajansı Türkiye’yi kimyasal silah kullanmakla suçluyor.

Türkiye’yi kimyasal silah kullandığı raporunu hazırlayanlar, Saddam Hüseyin ile ilgili Irak’ta biyolojik ve kimyasal silahlar iddialarını araştıran BM kuruluşu UNMOVIC’in eski Biyolojik Silah eski denetçisi Dr. Jan Van Aken ile IPPNW İsviçre Başkanı Dr. Josef Savary.

Hazırlanan, Türkiye “Kimyasal Silahlar Sözleşmesini İhlal Ediyor mu?!” raporundaki iddialar: Türk Ordusu’nun Irak’ın kuzeyinde terk ettiği yerlerde klasik bir savaş ajanı olan klor üretmek için kullanılabilecek hidroklorik asit ve çamaşır suyu içeren kaplar, gaz maskeleri konteynırları ve Türk askerinin etkisiz hale getirdiği PKK’nın kullandığı mağara yakınlarında el yapımı gaz pompalama cihazı, göz yaşartıcı gaz vs. şeyler bulunmuş. Bir çiftçi aile Türk askeri tarafından kimyasal saldırıya uğramış ama delilleri tamamlanamamış. Türk ordusu PKK’ya karşı operasyonlarında göz yaşartıcı gaz kullanıyormuş.  Bütün bunlardan dolayı (sözde) Türkiye, kimyasal silahlar sözleşmesini ihlal ediyormuş.”

IPPTürkiye, TSK, Ordu, Irak, Kimyasal, Silah, Fincancı, Jan V. Aken, Josef Savary, IPPNW, Rapor, PKK, PYD, Yalan, İftiraNW bulguları/kanıtları incelemiş ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü ((Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons-OPCW) ve Birleşmiş Milletler'e (BM) Türkiye’nin yargılanması için çağrıda bulunmuş!

Türkiye’ye yönelik ‘kimyasal silah’ yalanı, iftirası ve suçlamalarının derinliğindeki asıl gerçek ne olabilir?!

NOT: Haberin çeriği/Yorumu YAZARLAR bölümünde: Muhsin AKIL’ın yazısı…