Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nükler Tıp Uzmanı atamasıyla modernize edilerek tamalanan Nükler Tıp Ünitesi hastalarına kapılarını açtı. 

 Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Ergül, modernize edilerek açılan Nükler Tıp Ünitesinin  bölge illerden gelecek hastalarada hizmet verecegini altını çizerek şu bilgileri verdi.

 

“Modernize edilerek hizmet açılan Nükler Tıp Ünitesi, öncelikle memleketimize hayırlı uğurlu olsun. İlimizin yanında, çevre illerden gelecek hastalarada hizmet verecek olan Nükler Tıp Ünitesinin hastanemizde yeniden kurulumu yapılırken, sağlık çalışanlarımız başta olmak üzere, hasta ve yakınları da düşünülerek yeniden modernize edildi. Radyoktif maddelere karşı koruyucu ekipmanların temini yapıldı. Ünitenin duvarları kurşunla zırhlandı. Kroner arter hastalığının teşhisi (kalp damar tıkanıklığı teşhisi) tiroid paratiroid hastalıkları, onkolojik hastalarda tüm vücut kemik görüntüleme, böbrek hastalıklarının teşhisi gibi çeşitli görüntüleme yöntemleri, bundan böyle hastalarımız  ileri merkezlere gitmelerine gerek kalmadan ünitemizde rahatlıkla muayenelerini yaptırabileceklerdir. Bizim tek düşüncemiz, tek derdimiz bu güzel memleketin güzel insanlarına en iyi sağlık hizmetini sunmak.  Kastamonu'nun büyüklüğüne yakışır bir hastanemiz var. Bende dahil Kastamonulular olarak hastanemizin  kıymetini doktorlarımızın ve tüm sağlık çalışanlarımızın kıymetini çok iyi bilmeliyiz. Bu düşünce ikliminde, hastanemizdeki sağlık ünitelerimize eklediğimiz nükler tıp ünitesi ilimiz için çok değerli ve kıymetlidir. Nükler Tıp Ünitesinin Kastamonumuza ve hastanemize hayırlı ve uğurlu olmasını dilerken modernize edilerek  ünitenin  kurulmasında Sağlık Bakanlığımıza,  İl Sağlık Müdürlüğümüze verdikleri desteklerden dolayı, sahsım ve hastane yönetimi adına gönülden teşekkür ediyorum dedi.

 

 Sorumlu Nükler Tıp Uzmanı Dr. Ahmet Eren Şen de ünitede yapılacak çalışmalarla ilgili olarak şu bilgileri paylaştı.

 

“ Bizzat kurulum aşamasında bulunduğum 2 tekniker bir hemşire ve bir personel,1 adet sintigrafi cihazı, efor odası, 1 adet ulturasyon cihazı ve ayaktan atom tedavi odası bulunan Nükler Tıp Ünitemizde hasta kabulüne başladık. Ünitemiz içinde erişkin ve çocuk hasta bekleme odaları da özenle hazırlandı. Modernize edilerek kurulan nükler tıp ünitemizin kurulumu aşamasında İl Sağlık Müdürlüğümüz, KEAH Başhekimimiz Prof. Dr. Zafer Ergül ve hastane yönetimine verdikleri desteklerle nükler tıp ünitemizi açtık. Nükleer tıp radyoaktif maddelerin gerek ağızdan, gerek damar yoluyla, hastaya verilmesiyle yapılan bir görüntüleme yöntemidir. Bu görüntüleme radyoktif maddenin gerek damar yoluyla gerek oral yolla hastaya verilmesiyle yapılmaktadır. Verilen radoyoftik madde yasal sınırlar içerisinde olup son derece düşük dozlardır. Bölümümüzde kroner arter hastalığının teşhisi tiroid hastalıkları, onkolojik hastalarda tüm vucut kemik görüntüleme, böbrek hastalıklarının teşhisi gibi çeşitli görüntüleme yöntemleri, hiperaktif tiroid bezinde radyoiyot tedevisi uygulamasıda ünitemizde gerçekleştirilecektir.   Tüm bu işlemler girişimsel olmayıp hastaya konforlu bir şekilde tanı ve tedavi imkanı sağlayacaktır.  Nükler tıp ünitesinin hastanemize ve hastalarımıza hayırlı olmasını diliyorum dedi.