Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, partisince Türkiye genelinde düzenlenen ‘Mevzu Ekonomi: Çözüm Milli Ekonomi Modeli’ programlarının Bursa ayağına katıldı. Yoğun katılımın olduğu programın kapanış konuşmasını gerçekleştiren BTP lideri sıcak gündem üzerine değerlendirmeler yaptı. Türkiye’nin ağır bir ekonomik krizden geçtiğini ifade eden Hüseyin Baş, buna rağmen iktidar çevrelerince “Ekonomiyi çözse çözse Erdoğan çözer” şeklinde propaganda yapıldığını belirterek, “Sanki ülkede 20 yıldır başkaları hüküm sürüyor da bizden yetki isteyen bir muhalefet var ve bundan sonraki süreçte bir şeyleri değişecekler. 20 yıldır bu ülkeyi yönetiyorsunuz bir 20 yıl daha yönetseniz ne yapacaksınız” dedi.
 
‘BU İKTİDARA ‘BUNLAR MÜSLÜMAN’DIR’ DİYE OY VERMEYİN’
 
Vatandaşların mevcut iktidara, ‘Bunlar Müslüman’dır’ diyerek oy vermemesi gerektiğini söyleyen BTP lideri konuşmasına şöyle devam etti: “Domuz etini kasaplık et haline getirenler bunlar, zinayı suç olmaktan çıkaranlar bunlar, nüfus cüzdanlarından ‘Dini: İslam’dır’ hanesini çıkaranlar bunlar, ama aramızdaki en büyük Müslümanlar da güya bunlar. Burada çok büyük bir tezat var. Sizlere düşen bütün toplumumuzu bu kandırmaca noktasında ayıktırmaktır, uyandırmaktır. Siz cumhuriyetin kazanımları olan, Atatürk'ün bize emanet ettiği, dedelerimizin savaşla kazandığı bu topraklar üzerine inşa edilen bütün fabrikaların yabancılara, üç beş yandaşa peşkeş çekilmesine ‘tamam’ diyorsanız, gidin AK Parti'ye oy verin. Ama rica ediyorum, hiç kimse ' Bunlar Müslüman’dır, bizim dinimizi kolluyor, koruyor' diye hikâye okuyup bu adamlara oy vermesin.”
  
‘PANDEMİNİN ÇÖKERTEMEDİĞİ SAĞLIK SİSTEMİNİ HÜKÜMET ÇÖKERTTİ’
 
Sağlık sisteminde yaşanan sorunlar da BTP liderinin gündemindeydi. Bir ambulans şoförünün Sağlık Bakanlığı önünde yaptığı protestoya dikkat çeken Hüseyin Baş şunları söyledi: “Bir ambulans şoförü bir kanser hastasını hastane hastane dolaştırıyor ve hastayı teslim edecek bir hastane bulamıyor. Neden? Doktor yok! Doktorlara, 'Defolun gidin' diyordu Cumhurbaşkanı. Bak gidince ne oluyor? Zihniyete bakar mısınız, pandeminin çökertemediği sağlık sistemini hükümet çökertti. Tebrik etmek lazım.”
  
‘ERDOĞAN ADAY OLABİLİYORSA BEN DE ADAYIM’
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üçüncü kez aday olup olmayacağı yönündeki tartışmaya giren BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş önemli değerlendirmeler yaptı. Geçmişte, "Eğer Cumhurbaşkanı 'üçüncü kez adayım' diyorsa ben de adayım” dediğini hatırlatan Hüseyin Baş, "Buradan tekrar ediyorum. Ben de Cumhurbaşkanı adayıyım, hadi YSK bana da 'yok' desin. Niye böyle diyorum? Cumhurbaşkanı seçilmenin şartları var. Bütün kanunların kendisine uyumlu olmakla zorunlu olduğu yasaya anayasada denir. Şu anki Anayasamızı 2010 anayasası diye bilirsiniz, hâlbuki biz hala 1982 anayasasını uygularız. Onun içini bazen doldururlar, bazen boşaltırlar. Anayasamızın 101. maddesinde şöyle yazar; Cumhurbaşkanı, kırk yaşını doldurmuş, yükseköğrenim yapmış, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip Türk vatandaşları arasından, doğrudan halk tarafından seçilir." Şimdi ben 40 yaşını doldurmadım ama yükseköğrenim yaptım, milletvekili seçilme yeterliliğine de sahibim, Türk vatandaşıyım ve aynı zamanda Türk'üm. Şimdi benim için 40 yaş şartı mesele olacaksa karşı tarafa daha büyük arıza çıkartırım.”