Kadir Gecesi Üzerine...

İçinde Kadir Gecesi olmayan bin aydan daha hayırlı, insanlığa dünya ve ahiret saadeti getiren rehber kitabımız Kuran-ı Kerimin indirilmeye başlandığı, sabaha kadar af ve tövbelerin kabul olduğu müstesna bir gece, Kadir Gecesi...

Kadir suresinde de belirtildiği şekliyle Rabbimiz " Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir." buyurmaktadır.

Bu gece, biz müminlerin muhasebe yapmamız için bulunmaz bir fırsattır. Peygamber (SAV) efendimiz "Kim inanarak ve mükâfatını yalnızca Allah'tan bekleyerek Kadir gecesini ihya ederse geçmiş günahları af ve mağfiret olunur." buyuruyor.

Geceyi nasıl değerlendirelim? Genel ve Bireysel manada değerlendirmek..
Genel manada; "Muhasebe" yaparak değerlendirmek en akıllıca olur kanaatindeyim. Rabbimize hakkıyla kul olabiliyor muyuz? Peygambere samimi ümmet olabiliyor muyuz? Beşeri münasebetlerde hak kavramına dikkat edebiliyor muyuz? İş ahlakımız hangi aşamada? Çoluk çocuğumuza helal lokma yedirebiliyor muyuz? Anne ve baba, hanım ve evlatlar, komşu ve akraba ile bağlarımız nasıl? Dargınlıklarımızı ve kırgınlıklarımızı nefsimizi yenip barışa ve kardeşliğe çevirebiliyor muyuz?
İşte bu saydıklarımız ve unutup sayamadıklarımızın olumsuzlarını olumluya çevirdiğimiz an gecenin bereketine ulaşmışız demektir.

Bireysel manada ise; bu geceyi Kuran okuyarak, selatü selamlam getirerek, dua ve tövbe istiğfar ederek, zikir ederek, namaz kılarak ve özellikle de bu Covid 19 belasından ülkemizin ve insanlığın kurtuluşu İçin dua ederek değerlendirmeye çalışalım inşallah..

Kadir Gecenizi tebrik ediyor, gecenin feyiz ve bereketinden faydalanmamızı Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.