Ankara Şans Oyunları ve Milli Piyango Bayileri Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Poyraz, kâr marjlarının ciddi oranda düşmesinin mesleğin değer kaybetmesine, sektörde iş hacmi noktasında ekonomik kayıplara yol açabileceğini söyledi.

Oda Başkanı Hüseyin Poyraz, “Milli Piyango İdaresi’nin lisans hakkını; Piyango, Hemen-Kazan, Sayısal Loto, Şans Topu, On Numara ve Süper Loto oyunları ile ilgili mevzuat çerçevesinde izin verilebilecek benzer şans oyunlarına ilişkin lisans düzenleme hakkı 49 yıl süreyle Türkiye Varlık Fonu'na devredilmişti. Türkiye Varlık Fonu'nun Milli Piyango oyunlarının düzenlenmesine ilişkin gelir paylaşımı esasına dayanan 10 yıl süreli hizmet alım sözleşme süreci tamamlandı. Ağustos ayından itibaren 10 yıl boyuncu Milli Piyango, Demirören ve İtalyan ortağının Sisal Şans Ortak Girişimi tarafından işletilecek. Şu an yeni dönem için yapılacak işlem ve düzenlemeler devam ediyor. Demirören Grubu, başka bir ortaklıkla daha önce de İddaa ihalesini kazanmıştı.

 

Bayilerimizin kâr marjı brüt yüzde 15’den tüm kesintilerden sonra yüzde 9,7’ye düşüyordu. Varlık Fonu ihaleyi Sisal Şans’a 9,5’la veriyor. Şimdi ise Sisal da bayilere ‘ancak brüt 5, net yüzde 4,25 ile verebiliyoruz’ diyor. Üstelik, Koronavirüs salgınının hepimizi yıprattığı, esnafımız ve tüm toplum üzerinde ağırlığını hissettirdiği bu zorlu süreçte biz kâr marjlarında bir artış beklerken, yarı yarıya düşmesi gezici ve sabit olmak üzere 15 bin civarında  piyango-şans oyunları bayisi ile 5 bin civarında İddaa bayisi olmak üzere 20 bin civarında bayimizin bu özelleştirmeden dolayı mağduriyet yaşamasına yol açmıştır.” diye konuştu. 

 

“BU KÂR MARJLARIYLA KİMSEYİ TUTAMAZSINIZ”

“Sisal Şans, şimdi tüm üyelerimiz ile ‘Bayilik Sözleşmesi’ yapıyor. Üyelerimizin Milli Piyango İdaresi ile olan bayilik sözleşmeleri de devam edecek.” diyen Oda Başkanı Poyraz, şunları ekledi: “Hem Varlık Fonu hem de Sisal Şans Ortak Girişimi yetkilileri ile devamlı görüşüyoruz. Tüm bu mağduriyetimizi kendilerine anlattık, anlatmaya da devam ediyoruz. Özelleştirme sonrası Türkiye geneli tüm esnafımızın kar marjlarının düşürülmesinin mağduriyet yaratacağını söyledik. Bu kâr marjlarıyla şans oyunlarını satışa sunmak çok zor, kimseyi bulamazlar. Sisal Şans ile sözleşme imzalayan var, ‘biz bu kâr marjlarıyla nasıl geçiriniz, masrafımızı kurtarmaz’ diyerek karamsarlığa kapılıp imzalamayanlar var. Ortada büyük ekonomik yatırımlar var ama bu kâr marjlarıyla kimseyi tutamazsınız. Bu işi bu şekilde yürütmek çok zor. Biz sokağın sesiyiz. Bizlerin görüşlerine yer versinler. Mağduriyetin çözüme kavuşturulması adına İstanbul, İzmir başta olmak üzere birçok ildeki şans oyunu meslek oda başkanımız bizleri arıyor, mağduriyetin ortadan kaldırılması için çözüm beklediklerini dile getiriyor. Tüm sektör temsilcileriyle bir araya gelip görüş alışverişinde bulunuyoruz. Ortak görüş; ciddi oranda azalan bu kâr marjlarıyla bayilerin mağdur olacağı, sektöre de büyük darbe vuracağı yönünde. Umuyoruz ki hem bayilerimize hem de sektöre darbe vuracak sorun çözüme kavuşsun. Mesleğimiz değer kaybetmesin. Şirket de iş hacmi noktasında daha da büyüsün, ekonomik kayıplar yaşanmasın.”

 

“VARLIK FONU’NA BÜYÜK SORUMLULUK DÜŞÜYOR”

 Oda Başkanı Poyraz şöyle devam etti: “Biz şunu söylüyoruz. Bir fedakarlık yapılacaksa devlet de, şirket de, bayi de yapsın. Biz net 9,7’den 2 puan düşmeye razıyız. Anayasanın 173. maddesinde yer alan;  ‘devlet esnafı korur’ hükmüne  istinaden ve mekanizmanın çalışabilmesi için bizim kesinlikle net kâr marjımızın yüzde 7’nin altına düşmemesi lazım. İhaleyi alan şirketin iş hacminin artması bizler için de önemli. Mağduriyetlerin yaşanmaması adına bir geçiş süreci olmalı. Varlık Fonu’na büyük sorumluluk düşüyor. Varlık Fonu, sektörün daha da ileri gitmesi açısından olumlu anlamda yol gösterici olmalı. Alışkanlıkları terk etmek kadar zor birşey yok. Geleneksel düzenimiz devam etmeli. Bizler günübirlik sürdürüyoruz işlerimizi. Bayilerimiz Türkiye geneli 20’nin üzerinde Milli Piyango Şubesi Satış Ofisinden günlük hizmet almaya devam etmeli. Ofislerin yaptığı hizmetin internet, kargo üzerinden merkezi şekilde yürütülmesi çok zor. Bir de bayilerimiz işletme kartıyla, kredi kartıyla piyangosunu temin etmeye devam etmeli. Bu işlemlerin bu şekilde yürütülmesi şirketin de işlerini kolaylaştıracaktır. Bunlar olmayacak şeyler değil.”