OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İşadamı ve Yöneticileri Derneği (ORSİAD) Başkanı Levent Çamur,  Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan eylül ayı sanayi üretimi verilerini değerlendirdi. Verilere göre sanayi üretiminin eylülde bir önceki aya göre yüzde 3,2, geçen yılın aynı ayına göre de yüzde 3,4 artış kaydettiğini anımsatan Başkan Çamur, “Sanayi endeksinin yüksek gelmesi, sanayide çarkların dönmeye başladığının göstergesidir. Piyasalarda bir toparlanmanın başladığını, sanayicinin yatırım ve üretime tekrar dönmeyi planladığını söylemek zor değil” diye konuştu.

Yeşil Pasaport ve Eximbank Faktörü

Bugün hemen her sektörde bir hareketlenme, iyileşme görüldüğünü, bu toparlanmanın önümüzdeki ay da devam etmesini beklediklerini kaydeden Başkan Çamur, “Hem iç piyasanın hem de ihracatın canlanması noktasında atılan adımları çok önemsiyoruz. İhracatçının uluslararası pazarda rahat dolaşımını kolaylaştıran yeşil pasaport için limitin düşürülmesi ve Eximbank’ın yaptığı indirimler çok önemli. E’imbank’ın önce Türk Lirası faizini, ardından vadeli döviz ve kredilerinde, yatırım kredilerinde, işletme sermayesi kredilerinde yaptığı indirimler, ihracatçının elini rahatlatacak, üretimini ve pazar payını genişletecektir. Bu yıl bilhassa özel bankaların işletme sermayesi ve yatırımn kredilerine erişmek çok kolay olmadı. Önümüzdeki yıl faizlerin aşağı çekilmesi ve Eximbank’ın etkinliğinin biraz daha artmasıyla üretim ve yatırımlar mutlaka artacaktır” dedi.

2020’den Çok Umutluyuz

Sanayi ve ticarette işlerin yolunda gidip gitmemesinde en büyük payın faizlerde olduğuna da işaret eden Başkan Çamur, “Faizler her ne kadar son dönemde yüzde 30’lardan, 14’lere kadar gerilemiş olsa da piyasada henüz bunun etkisini tam anlamıyla hissedebilmiş değiliz. Ancak önümüzdeki dönemde bunun piyasalara mutlaka yansıyacağını, yatırım ve üretimi teşvik edeceğini düşünüyoruz.  Elbette katma değeri yüksek, yüksek teknoloji gerektiren ürünlerin üretimindeki artışla birlikte 2020’den çok umutlu olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.”