ŞANLIURFA HALKINDAN “EKONOMİK KRİZE İSLAMİ ÇÖZÜMLER KONFERANSI"NA YOĞUN İLGİ

Köklü Değişim Medya'nın organize ettiği “Ekonomik Krizlere İslami Çözümler” başlıklı konferanslar serisinin Şanlıurfa’daki programına halk yoğun ilgi gösterdi. 

Köklü Değişim Yazarı Mehmet Göçmen'in moderatörlüğünde Şanlıurfa El Ruha Oteli Salonu'nda  gerçekleştirilen "Ekonomik Krizlere İslâmî Çözümler" başlıklı konferans Remzi Özoruç'un Kuran tilavetiyle başladı.

Ardından kürsüye çıkan Köklü Değişim Yazarı Mustafa Küçük, açılış konuşmasıyla misafirleri selamladı.

Daha sonra yazarlarımızdan ‘İslam Hukuk Düşüncesinde İktidar ve Meşruiyet, İslam'da Devlet Başkanlığı Seçimi, Paradigmatik Dönüşümün Öncüsü Hz. Muhammed (sav)’ eserlerinin de müellifi olan Dr. Abdurrahim Şen, ‘İktisadi Krizlere İslâmî Çözümler’ konulu sunumunu gerçekleştirdi. 13 asırlık İslam tarihinde verdiği somut örneklerle İslam iktisat nizamının en doğru ve en başarılı nizam olduğunu zihinlere nakşetti.

Dünyaya egemen olan ve şu anda Türkiye’yi de kasıp kavuran ekonomik krizin yegane sorumlusunun Kapitalist iktisat nizamı olduğunu, gelir dağılımındaki eşitsizliği, devlet adamlarının kendilerine emanet edilen devlet hazinesine hıyanet ettiğini gerek istatistikleri gerekse de kamuoyuna yansıyan örnekleri zikrederek ortaya koydu.

 

Şen, rakamlarla sadece zenginlerin zekatını verdiğinde bile halkın sefaletten kurtulacağını, bu işin devletin bizatihi görevi olduğunu, Hz. Ebubekir (r.a.)’ın halifeliği döneminde İslam Devleti’nin zekatı vermek istemeyenlere, Allah’ın dininden eksiltme yaptıkları için nasıl savaş ilan ettiğini aktardı.

Şen’in ardından kürsüye son olarak ‘Sünnet İslamı Hayatın Kaynağıdır ve Müslüman’ın Siyasi İlmihali’ eserlerinin müellifi ve Köklü Değişim Dergisi Yazarı İlahiyatçı Abdullah İmamoğlu, ‘İslam İktisat Nizamı'nın Uygulanabilirliği’ başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

İslam’ın bir iktisat nizamının olduğunu ve halifelerin yönetiminde uygulandığını, İslam nizamı ve fikirlerinin tatbik edildiği bir toplumda beyt’ul malden bir parça ipliğe bile el sürmekten imtina eden ahlaklı, dürüst insanların yetiştiğini 13 asır hüküm sürmüş İslam tarihinden kısa anektodları salonu hınca hınç dolduran misafirlere anlattı.

İmamoğlu, bu örneklerden sonra günümüze dönerek laik kapiatalist nizamı tatbik eden yöneticilerin Allah’tan korkmadan nasıl hazineyi yağmaladığını anlatıp, laik kapitalizm ve İslam nizamı arasındaki farkı net bir şekilde ortaya koydu.

İmamoğlu  " Yaklaşık iki aydır devam eden "Ekonomik Krize İslâmî Çözümler" başlıklı kampanyamız kapsamında ziyaret ettiğimiz şehirlerde seri bir şekilde gerçekleştirdiğimiz konferans ve söyleşi programlarımızda Hak ile Batıl arasındaki farkı, sorunun asıl kaynağının laik kapitalist nizam, köklü çözümünün ise İslam ve O’nun iktisat nizamı olduğunu her platformda ve her şartta dile getirmeye devam ediyoruz.

Konferans ve söyleşi programlarımıza iştirak eden, yoğun ilgi gösteren katılımcılara, hassaten ayakta saatlerce programı sabırla dinleyen misafirlerimize ve büyük bir çaba sarf edilerek hazırlanan "Ekonomik Krizlere İslâmî Çözümler" adlı çalışmamızı şehir şehir gezerek tükenmek bilmeyen enerjileriyle halkımıza anlatan çok kıymetli yazarlarımıza ayrı ayrı teşekkür ederiz. Allah razı olsun " dedi .