Azerbaycan’ın başkenti Bakü merkezli Türk Aksakallılar Birliği’nin (TAİB), düzenlediği “Ekonomik kalkınmaya ve tarihi Karabağ zaferi” konulu toplantıda, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in seçilmesinden  bu yana geçen 4 yılda yaptığı hizmetler  ve Türkiye ile birlikte Türk dilli konuşan ülkeler arasındaki koordinasyon ve entegrasyonun  hızlandırılmasına yönelik çalışmalar ele alındı.

TAİB’in  düzenlediği “Ekonomik kalkınmaya ve tarihi Karabağ zaferi ” konulu toplantıda, İlham Aliyev’in 4 yılda yaptığı hizmetler masaya yatırılırken, iki kardeş ülke cumhurbaşkanları Recep Tayyip Erdoğan ve İlham Aliyev’in, Türk cumhuriyetlerinin entegrasyonu ve işbirliği için yaptıkları hizmetlerden övgüyle söz edildi.

Azerbaycan, en görkemli dönemini yaşıyor

Toplantının açılışını yapan Türk Aksakallılar Birliği Teşkilat Kurulu Başkanı, Tıp Bilimleri Doktoru Akademisyen Sudeyif İmamverdiyev, Azerbaycan'ın İlham Aliyev liderliğinde son dört yılda tarihinin en görkemli dönemini yaşadığını kaydetti. İlham Aliyev komutasındaki Azerbaycan Ordusunun işgal altındaki  Karabağ’ın  kurtarmasından bahseden İmamverdiv, Azerbaycan'ın son dört yılda ekonomik kalkınma yolunda da emin adımlarla ilerlediğini vurguladı. İlham Aliyev sayesinde bugün Azerbaycan'ın Avrupa'nın enerji güvenliğinin sağlanmasında büyük rol oynadığını ve  küresel güçlerin Azerbaycan’ın  pozisyonunu  dikkatle izlediği anlattı.

Türkiye ve Azerbaycan’ın  Türk birliğine katkıları

Toplantıda konuşan Türk Aksakallılar Birliği Teşkilat Kurulu üyeleri, Karabağ zaferinin  mimarı olan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in artık diplomatik alanda  ülkesinin ulusal çıkarlarını güvenle savunduğunu ve Türkiye'de sürdürülebilir bölge istikrarı ve ekonomik kalkınma için çalıştığını vurguladı.

 Konuşmacılar, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in kardeş Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Türk dilli konuşan  ülkeler arasındaki entegrasyon sürecini hızlandırma gayretleri, iki kardeş ülkenin  arasında tarihi ve kültürel bağların olduğu anlatıldı.

Toplantıda ayrıca, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in göreve seçilmesinden bu yana geçen dört yılın kısa bir kronolojisini gösteren bir video da yer aldı.