Bilindiği üzere tüm dünyayı etkileyen Covid-19 pandemisi, iş dünyasının hareket ve temas imkanlarını kısıtlarken, yaşanan bu süreç ticarette dijitalleşmenin önemini ortaya koymaktadır.

Bu dönemde, Ticaret Bakanlığı olarak iş dünyasının ihtiyaç duyduğu adımlar en hızlı şekilde atılırken, bu doğrultuda sanal heyetler ve sanal fuarlar hayata geçirilmiştir.  

Bu kapsamda Bakanlığımız destekleriyle 1-4 Haziran 2020 tarihleri arasında Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği organizasyonunda 31 firmanın katıldığı Shoedex 2020 Sanal Fuarı 2 bine yakın kişi tarafından ziyaret edilmiştir.

22-26 Haziran 2020 tarihleri arasında 61 firmanın katılımıyla gerçekleştirilen sektöründe dünyada ilk sanal fuar olan Agrivirtual Fuarı ise 50 bine yakın ziyaretçiye kapılarını aralamıştır.  

Küresel ekonomideki toparlanmaya paralel olarak bu süreçteki ilk milli katılım fuar organizasyonu ise 45 Türk firmasının katılımı ile Çin’in Guanco şehrinde 27-30 Temmuz 2020 tarihinde China Int’l FurnitureFair (CIFF) fuarına yönelik olarak gerçekleşecektir.

Türk mobilya sektörünün hedef pazarlarından biri olan Çin Halk Cumhuriyetindeki bu fuarla eş anlı olarak İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği tarafından Bakanlığımız destekleriyle FurnistryVirtual 2020 Sanal Fuar organizasyonu düzenlenecektir.

Böylece firmalarımız mobilya konusunda önde gelen uluslararası fuarlardan olan CIFF’de ürünlerini geleneksel yöntemlerle sergileme imkanı bulurken, aynı zamanda teknolojinin sunduğu imkanlarla dünyanın dört bir yanından alıcılarla bir araya gelme fırsatı elde edecektir.

Furnistry Virtual 2020 Sanal Fuarına ülkemizden mobilya sektöründe faaliyet gösteren 50 firmamız katılım sağlayacak olup, bu firmalarımızın 45’i aynı zamanda CIFF fuarında fiili olarak yer alacaktır.

20’yi aşkın ülkede yürütülmekte olan tanıtım faaliyetleri sayesinde 500 civarında profesyonel alıcı Furnistry Virtual 2020 katılımcıları ile buluşacaktır.

Bu süreçte ihracatçımızın karşılaştığı engellerin aşılması için ticarette dijitalleşme hamlesiyle birlikte ortaya konulan sanal heyet ve sanal fuar mekanizmalarıyla Bakanlığımız iş dünyamızın yanında olmaya devam edecektir.