Haber/ANKARA: Muhsin AKIL

Türkiye için artık ABD’den vesayet ve icazet dönemi kapandı. Türkiye artık hiçbir güçten talimat almadan kendi ayakları üzerinde durabiliyor. En güzel örneği geçen gün Irak ve Suriye’nin kuzeyine yapmış olduğu Pençe-Kılıç Hava Harekatı’dır.

Türk Hava Kuvvetleri’nde 14 yıl savaş pilotluğu yapan Bahadır Altan’ın Halk TV’de teröre ‘kirli savaş’, Türkiye’ye ‘işgalci’, teröriste’ gerilla sıfatını kullanması, gazeteci Nur Batur’un yine Halk TV’de Türkiye’nin Irak ve Suriye’nin kuzeyine yapmış olduğu operasyona Büyük Kürdistan’ı engellemeye yönelik ifadesi, Emekli Amiral Türkler Ertürk’ün HPD ve Selahattin Demirtaş’a övgüler yağdırması gibi hadiseler cereyan etti.

HDP, Suriye’nin Kuzey’ndeki terör odaklarından Türkiye’ye yönelik yapmış olduğu roket saldırısını basite alarak böyle bir saldırının yapılmadığını iddia edip bunun bir savaş tuzağı, savaş politikası ve seçim kampanyası olduğunu ifade etti. Ayrıca AK Parti ve MHP’nin Kürt düşmanlığı yaptığını ileri sürerek TSK’nın Irak ve Suriye’nin kuzeyine yapmış olduğu operasyonu işgal amaçlı bir tehdit unsuru olduğunu belirtmiştir.

Türkiye’nin Pençe-Kılıç Hava Harekatı’na karşı PKK/KCK yayın organları ve internet siteleri provokatif ve kamu düzenini bozmaya yönelik paylaşımlar yaptı. Diyarbakır, Adana vs. birçok ilimizde protesto, eylem ve yürüyüş teşebbüslerinde bulunuldu. Valiliklerimiz ve güvenlik güçlerimiz bu protesto, eylem ve yürüyüşlere izin vermedi. Ayrıca 12 Baro, Türkiye’nin Irak ve Suriye’nin kuzeyine yapmış olduğu hava operasyonunu karşı ortak bildiri yayınladılar.

Pençe-Kılıç Hava Harekatı’nın yankıları Avrupa’da da devam etti. İsveç ve bazı Avrupa ülkelerinde PKK/KCK terör örgütü mensubu ve sempatizanları Türkiye’yi protesto edip gösteri yaptılar. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) “DEAŞ'a karşı mücadele ve grubun yeniden dirilmemesi gibi ortak hedefleri tehdit ediyor. " diyerek Türkiye’yi dolaylı olarak eleştirdi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg  "Türkiye, terör saldırılarına en çok maruz kalan NATO üyesi olduğu için endişe duyuyor. Türkiye'nin terör saldırılarına karşı kendini savunma hakkı var" diyerek Türkiye’ye arka çıktı.

Fransız L’Orient-Le Jour gazetesi TSK’nın Suriye’nin kuzeyine terör odaklarına yönelik gerçekleştirdiği Pençe-Kılıç Hava Harekatı sonrasında sivillerin yaşadığı bir kampı görsel olarak kullandı.

NOT: Haberin Geniş  İçeriği/Yorumu YAZARLAR bölümünde: Muhsin AKIL’ın yazısı…