YEREL YÖNETİMLER ÇALIŞTAYI İLE TÜRKİYE BULUŞMAYA HAZIR

 Türkiye Meclis Üyeleri Birliği, 'Yerel Yönetimler Çalıştayı' ile 'Türkiye Buluşması' hazırlık toplantısı Tarihi Havagazı Fabrikası’nda yapıldı.Toplantıda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı  Tunç Soyer, “Kurtarıcı biziz , kurtarılacak biziz. Kurtuluş reçetesi sizsiniz” dedi.

Alanında ülkenin en büyük yerel yönetimler STK'sı Türkiye Meclis Üyeleri Birliği ve İzmir Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde gerçekleştirilecek 'Yerel Yönetimler Çalıştayı'

 

 

 

İki zirveye birlikte ev sahipliği yapmaya hazırlanan Türkiye Meclis Üyeleri Birliği Genel Başkanı Yalçın Kocabıyık, “Birliğimiz alanındaki en büyük sivil toplum kuruluşu oldu. Bu büyük oluşumun üyelerine İzmir’de ev sahipliği yapacağız. ‘Yerel Yönetimler Çalıştayı’ ve ‘Türkiye Buluşması’nı kentimizde gerçekleştireceğiz. Türkiye Meclis Üyeleri Birliği’mizin örgütlendiği 72 il 398 ilçedeki belediye başkanları, grup başkan vekilleri, belediye meclis üyelerini İzmir’de bir araya getireceğiz. Türkiye’nin yerel hafızaları tek çatı altında olacak. Bu iki önemli organizasyonu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile birlikte gerçekleştireceğiz. Bu yıl gerçekleştirme hedefimde olduğumuz iki organizasyondan çıkacak sonuç bildirgesi önemli bir tecrübe ve bilgi paylaşımı olacak”dedi. Genel Başkan Yalçın, “Bir araya gelirken kırmızı noktalarımız vazgeçilmezlerimiz var. Öncelikle Mustafa Kemal Atatürk'ü tanıması ve sevmesi gerektiğini söylüyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'ne ilelebet sahip çıkmasını söylüyoruz. Vatan dediğimiz zaman duracak diyoruz, bayrağa saygı, ezanı duyduğunuz zaman saygı diyoruz. Bireysel çıkarlar dışında toplumun yararına ise anlaşamayacağımız hiçbir şey yok" diye konuştu.

ÇOK RENK ÇOK SES

Konuşmasında 'demokrasi' vurgusu yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Seçim kampanyamda, çok ses çok renk çok nefes demiştim. İlk defa çok renk çok ses olan bir yerdeyim. Buna emin olun bu benim hayatımdaki en önemli tespittir. Kastettiğim şey demokrasidir. Türkiye'nin birçok yerinde tek adam ve popülist iktidarlara karşı elimizde olan demokrasidir, başka elimizde olan bir şey yoktur. Bir kent refah üretiyorsa onun en güçlü şeyidir demokrasi. O olmazsa tek bir kişiyi zengin ederseniz. Dünyanın her yerinde oligarklar var. Türkiye'de de var. Oligarklar demokrasinin eksildiği yerde onu alır. Demokrasi eksikliğinde güç kazanır. Çok renk çok ses çok nefes bu demektir. Türkiye'nin en çok ihtiyaç duyduğu şey demokrasidir. Bugün siyaset çok sığ bir alana hapsoldu. Türk toplumunun çok seslerini temsilden çok uzağız, yaptıkları siyasi anlaşmalar rekabet Türkiye'nin renklerini seslerini içermekten çok uzak. Biz geniş paydalarda buluşan insanlarız. Ne yazık ki o siyaset bizi bu alanlara hapsetmek istiyor. O nedenle STK'ların önemi ve sizin varlığınız toplumun önündeki en büyük umut. O umut biziz, sizsiniz. Biz birbirimizi duyup, dinlemeyi, farklılıklarla beraber aynı kahvaltı sofrasına oturmaya, birbirimizi anlamaya hoşgörü göstermeye muhtacız. Bugün şikâyet ettiğimiz ne varsa bunlardan kurtuluş reçetesi sizsiniz. Hiçbir yerden kurtuluş gelmeyecek biz kendimizi kurtaracağız. Kurtarıcı, biziz kurtarılacak olanda biziz" dedi.

İZMİR HER TÜRLÜ SIKINTIYI YAŞADI

"Cumhuriyetin 100. yılındayız. Koca Cumhuriyet bir çınar. 2. yüz yıla demokrasi ile girmek lazım" diyen Başkan Soyer, "Cumhuriyeti taçlandıracak şey demokrasidir. Bu toplum en çok ona layıktır. Biz hiçbirimiz bu seviyede bir hayatı hak etmiyoruz. Hepimiz çok daha fazlasına layığız. Bunun başka bir reçetesi yok. Tek kurtuluş demokrasi. Yalçın beyin bahsettiği değerler ezan, bayrak ve vatan bunlarında reçetesi demokrasi. Bunları da korumanın yolu demokrasiden geçiyor. Sadece Türkiye değil özellikle İzmir her türlü sıkıntıyı yaşadı. Deprem, tsunami, ekonomik kriz... Kökleri çok derinde olan İzmir. En çok demokrasiyi sahiplenen şehir İzmir. Avrupa Komisyonu İzmir'e en büyük Avrupa ödülünü verdi. Değerlerini en çok sahiplenen şehir ödülünü verdi. Anadolu'yu aydınlatacak yer de İzmir. Yaptığınız hiçbir şeyi İzmir ile sınırlı olmadığını hatırlatmak istiyorum. Tüm Türkiye'ye ışık olacak. Kaldığımız yerden devam edeceğiz. 2019 Ekim'de bunları konuşmuştuk. Aradaki bu kesinti kimseyi umutsuzluğa sürüklemedi. Kaldığımız yerden devam edeceğiz. Ben size inanıyorum ve desteklemeye devam edeceğim. Ben Türk umudunuzun farklı seslerin konuşulabildiği toplantı olduğuna inanıyorum. O nedenle size inanıyorum. Bu buluşmayı da ne zaman isterseniz yaparız" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK SİVİL TOPLUM KURULUŞU

Türkiye Meclis Üyeleri Birliği Genel Başkan Yardımcısı Zerrin Ak birliğin örgütlenmesi ve çalışmaları hakkında şu bilgiyi verdi, “Türkiye Meclis Üyeleri Birliği 1997 yılında Konak Belediye Meclis Üyeleri Derneği olarak kuruldu. Önce İzmir’in ilçelerinde, ardından Ege Bölgesi’nde örgütlendi. 2014 yılında Belediye Başkanları, İl Genel Meclis Üyeleri’ni de bünyesine alarak Türkiye’nin 72 ilinde 398 ilçesinde temsilcileri olan Türkiye’nin en büyük yerel yönetimler STK’sı haline geldi.”

ROZETLER TAKILDI

İzmir siyasetinin önemli isimlerinin katıldığı toplantıda, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in doğum günü de kutlandı.  Toplantının sonunda Birliğe yeni katılan isimlerden Prof. Dr. Adnan Akyarlı,  Suat Nezir ve  Muhti Şavural’a Türkiye Meclis Üyeleri Birliği üyelik rozetlerini İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer taktı