Haber (Dünya/Dış Politika) - Muhsin AKIL

2019 yılında Türkiye’nin Suriye’de Fırat Nehri doğusunda başlatmış olduğu Barış Pınarı Harekatı operasyonundan sonra Türkiye’ye silah satışlarını kısmı de olsa durdurarak ambargo uygulayan Finlandiya ve İsveç NATO üyesi olabilmek için başvuru hazırlıklarını başlattı.

Türkiye, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyesi olmasına kesinlikle karşı çıktı. Bu konuda Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan " Çok açık, net, samimi bir şeyi benim söylemem lazım. Bakın her iki ülkenin de terör örgütlerine karşı açık, net bir tavrı söz konusu değil. Kaldı ki bu süreç içerisinde bu terör örgütlerine karşı kalkıp 'Biz karşıyız' deseler bile, ki tam aksini, teslim etmeleri gereken bazı teröristlerle ilgili teslim etmeyeceklerine dair açıklamaları var. Velev ki teslim edeceklerini dahi söyleseler biz şuna inanırız, bir delikten iki kez Müslüman sokulmaz. Daha önce biliyorsunuz Yunanistan NATO'dan çıkmıştı. O dönemin yönetimi tekrar Yunanistan'ın NATO'ya girmesini sağladı. Şimdi ekranları başında bizi izleyen milletime sesleniyorum."

Finlandiya ve İsveç, (NATO üyeliklerinin önündeki tek engel) Türkiye ile görüşmek istediklerini açıklasalar da Türkiye bu konuya sıcak bakmadığı gibi aleni bir şekilde VETO edeceğini açıkladı. Türkiye tarafından şartlar yerine getirilmedikçe yapılacak görüşmelerin herhangi bir sonuç vermeyeceği açıklandı.

Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan Finlandiya ve İsveç’in NATO üyesi olmasını VETO edeceklerini açıklaması ABD ve bazı AB ülkelerini telaşlandırdı. O nedenle de Türkiye’yi ikna çalışmaları başlatıldı.

Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği başvurusu artık kesinleşti diyebiliriz. Başvuruların 29-30 Haziran günlerinde düzenlenecek olan NATO liderler zirvesi öncesi yapılması düşünülüyor.  Arkasından da müzakere sürecinin başlatılacağı ifade ediliyor. Tabi ki müzakereler tamamlandıktan sonra “katılım kararı” müttefik 30 ülkenin parlamentolarının onayı gerekmektedir.

NATO dahil olmak üzere Finlandiya ve İsveç Türkiye’nin şartlarını yerine getirmedikçe alınan “katılım kararını” onaylamayacaktır!

NOT: Bu haberin yorum ve analizini okumak istiyorsanız Muhsin Akıl’ın bugünkü yazısını, yazarlar bölümünden okuyabilirsiniz.