İş yoğunluğuna rağmen ayırdıkları vakit için şahsım ve okurlarımız adına çok teşekkür eder, başarılarının devamını dilerim.
Yıldızınız parlasın.
Röportajım sizlerle …
Buyrunuz efendim.

Kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba. Afyonkarahisar doğumluyum. Liseyi Afyon Lisesinde okudum. 1992-1996 yılları arasında, Üniversitede Ekonomi eğitimi aldıktan sonra yaklaşık 10 yıl çeşitli Bankalarda Bankacılık Mesleğini yaptım. Eşimin Ataşelik görevi nedeniyle, işimden ayrılıp Berlin’e taşındım. 2006 yılında, burada Koçluk mesleğiyle tanıştım. Hep yapmak istediğim meslek bu diye düşündüm. Görev süresinin sona ermesiyle Türkiye’ye döndüm ve ülkemde yaklaşık 15 yıldır profesyonel olarak Yaşam, Öğrenci ve Ebeveyn Koçluğu yapmaktayım. Öfke Kontrolü ve Stres Yönetimi üzerine de ayrıca çalışmalarım oldu. Daha sonra Belarusda  da 4 yıl kadar bulundum ve kişisel gelişim çalışmalarımı burada sürdürdüm. Halen, İstanbul Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümünde yeni bir eğitime devam etmekteyim. Profi Koçluk ve Danışmanlık firmasının kurucusuyum. Evliyim ve 19 yaşında bir oğlum var.


Başarı hikayenizi merak ediyorum. Paylaşmak ister misiniz?

Yeni bilgiler edinmek ve yeni insanlar tanımak beni her zaman heyecanlandırmıştır. Stresli ve çalışma koşullarının yoğun olduğu bankacılık mesleğinin kazandırdığı tecrübeyle koçluk mesleğinin kazanımlarını birleştirdim. Şu ana kadar pek çok kişi ve kuruluşa,
- Grup Koçluğu
- Yaşam Koçluğu
- Kariyer Koçluğu
- Öğrenci Koçluğu
- Ebeveyn Koçluğu
- Stres Yönetimi
- Öfke Kontrolü
Alanlarında Profesyonel Koçluk yapmaktayım. Bireysel Koçluk Hizmeti dışında; Türk Dış Ticaret Vakfında, Kariyer Gelişim Teknikleri ve Bireysel Farkındalık Eğitimi verdim. Ayrıca TÜSİAV başta olmak üzere bazı Vakıf ve Kadın Derneklerinde Kişisel Gelişim, Öfke Kontrolü ve Stres Yönetimi üzerine seminerler düzenledim. Firma çalışanları için Grup Koçluğu hizmetleri vermekteyim. Firma yöneticileri için Lider Yöneticilik Koçluğu yapmaktayım.
İşini çok severek yapan şanslı insanlardan biriyim.
 
TÜSİAV ile nasıl tanıştınız? Vakıf föktörünün iş hayatınıza sağladığı katkılar oldu mu? Birlikte planladığınız ortak bir proje var mı?

Türk Dış Ticaret Vakfında eğitimler verirken çok sevdiğim bir ağabeyim, sayın Ömer Berki sayın Veli Sarıtoprak Başkanımın yakın arkadaşıdır, rahmetle anıyorum kendisini. Duayen Başkanım TÜSİAV’ın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı sayın Veli Sarıtoprak Başkanım ile eşimi ve beni tanıştırdı. Böylece TÜSİAV’a adım atmış oldum. Başkanıma özellikle kadınlarla ilgili faydalı bir şeyler yapmak istediğimi belirttiğimde, sağolsun kendisi beni çok saygı duyduğum TÜSİAV Yönetim Kurulu Üyesi ve Kadın Platformu Başkanı Füsun Şener başkanımla tanıştırdı. O gün bu gündür çok güzel işlere birlikte imza atıyoruz. Benim hayatımı etkileyen bu güzel insanlara ne kadar teşekkür etsem azdır.
Daha önce herhangi bir STK üyeliğim olmamıştı. TÜSİAV benim için en doğru adres oldu. Burada aktif rol almak hem kendi gelişimim hem de yeni yeni insanlarla tanışarak iş hayatımda ki gelişimim açısından beni çok mutlu ediyor. Gerçek bir ailenin içinde olduğumu hissediyorum. TÜSİAV Mütevelli Heyeti Üyesi ve Kadın Platformu Başkan Yardımcılığı görevlerimi layıkıyla yerine getirmek için çalışmaktan çok keyif alıyorum.
Pandemi dönemi başladığında Veli Sarıtoprak Başkanımın öncülüğünde, Füsun Şener Başkanımla online programlar yapalım dedik ve özellikle alanında uzman hekimlerimizi konuk ederek, o çok sıkıntılı günlerde, hepimiz için çok faydalı olduğunu düşündüğümüz programları yaptık. Birbirinden değerli konuklar ağırladık ve halen programlarımızı keyifle sürdürüyoruz.
2022 yılında da kadın ağırlıklı yeni projelerimizle çalışmalarımıza. devam edeceğiz.


Yeniliklere açık mısınız? Faaliyet gösterdiğiniz Sektörün hedef ve projeleri nelerdir?

Yeniliklere açık olmak bir koçun en önemli dinamiklerinden birisidir. Koçluk desteği alan insanlara işimizin şimdi ve gelecek üzerine olduğunu belirterek onlarla yola çıkarız. Esnek ve daima uyum göstererek yenilikleri ve hayatı kucaklamalıyız ki hedeflerimize ulaşabilelim. Hayatı anlamlı bir şekilde yaşaya bilelim. Sizce de öyle değil mi?


Genç iş insanlarına iş yaşamında başarıya dair tavsiyeleriniz nelerdir?

Mesleğim gereği gençlerle iç içeyim. Özellikle meslek seçimi çalışmaları yapıyoruz birlikte. Temel felsefemizi, kendini iyi tanımak yani farkındalık ve seni heyecanlandıran, kendini en iyi ifade edeceğin mesleği seçmek, şeklinde özetleyebiliriz.
Kendini tanımak kadar, seçmeyi düşündüğümüz mesleği de iyi tanımalı ve kararımızı o şekilde vermeliyiz. İnsanlar, onları mutlu eden ve tatmin eden meslekleri seçtiklerinde, o meslekte de fark yaratan kişilerden biri oluyor.
Anthony Robbins’in dediği gibi; ‘’Nefret ettiği bir işi olupta başarıya ulaşmış bir insan tanıyor musunuz? Ben tanımıyorum. Başarının sırlarından birisi de yaptığınız işle sevdiğiniz şeyler arasında sıkı bir ilişki kurmaktır.’’


Son olarak şunu söylemek isterim ki sizlerle buluşmamı sağlayan bu röportaj için, Duayen Başkan sayın Veli Sarıtoprak Başkanıma ve sayın Kadriye Ciritci Başkanıma çok teşekkür ediyorum. Sevgi ve saygılarımı sunuyorum.