YÜZ YIL ÖNCE 25 HAZİRAN
*İngilizlere ait uç savaş gemisi, üç torpido, Fransızlara ait bir römorkör ve uçaktan oluşan güçler Mudanya'ya çıktı.
*Bursa Valisi Hacim Muhittin Bey ve Tümen Komutanı Bekir Sami Bey, İngiliz Komutanını protesto metninde; "Esir olmamak için ölmeğe ahdetmiş bir millet karşısında bulunduğunuzu elbet anlamışsınızdır” cümlesi yer aldı.
*Alaşehir ve Bigadiç, Yunanlılar tarafından işgal edildi. İngilizler de Karamürsel'i işgalleri altına aldılar. *Tarsus cephesinde Fransızlarla çarpışıldı.
*Ankara Hükümeti, mahalli asayişin sağlanması için 1984- 1 899 doğumluları askere alan 36 sayılı kararnameyi çıkardı.
*Kuvayı Seyyare birlikleri Alaca'yı isyancılardan kurtardılar.
*Ethem Bey, Çapanoğullarının kaçmasını sağlayan Ankara Valisi Yahya Galip Bey'i Divanıharp'te yargılamak üzere Yozgat'a istedi.
*İstanbul Hükümeti, bir kararname ile Kuvayı İnzibatiye'yi dağıttı.
*Türk direnişi, Fransız parlamentosunda M. Dadalier, yurtlarını savunan Türklerin isyancı adıyla kurşuna dizildiğini söyledi.
*Şırnak Aşireti Reisi Süleyman Ağa, Musul'daki İngiliz siyasi subayına bir mektup göndererek Mustafa Kemal'in Anadolu'yu ve Kürdistan'ı İstanbul'dan kopardığını ileri sürdü, kendisinin İngiltere'ye bağlı olduğunu bildirdi ve İngiliz Hükümeti'nin yardımıyla Bedirhanlardan bir yönetici gönderilmesini istedi. * Vakit gazetesi: Kuvayı Milliye yöneticilerini idama mahkûm eden Divanıharp kararını yazdı.

 

Derleyen : Nevin Balta