Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Hindistan’da Aşırı Sıcaklar 192 Evsizin Ölümüne Neden Oldu

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de, aşırı sıcaklar nedeniyle 9 gün içinde 192 evsizin hayatını kaybettiği bildirildi.

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de,

Holistik Kalkınma Merkezi’nin Raporu

India Today gazetesinin haberine göre, sivil toplum örgütü Holistik Kalkınma Merkezi, 11-19 Haziran tarihleri arasında aşırı sıcaklar nedeniyle ölen evsizlere dair bir rapor yayımladı. Bu rapora göre, 9 gün içinde başkent Yeni Delhi’de 192 evsiz yaşamını yitirdi. Bu, son 6 yıl içinde aşırı sıcaklar nedeniyle en çok evsizin öldüğü dönem olarak kaydedildi.

Evsizlere Yönelik Önlemler Gerekiyor

Holistik Kalkınma Merkezi Direktörü Sunil Kumar Aledia, bu korkutucu istatistiğin, toplumun en savunmasız grubu olan evsizler için acilen etkili önlemler alınması gerektiğini gösterdiğini belirtti. Aledia, hava kirliliği, hızlı sanayileşme, kentleşme ve ormansızlaşmanın sıcaklıkları artırdığını ve bu durumun evsizlerin koşullarını daha da kötüleştirdiğini vurguladı.

Sıcak Çarpması Vakaları Artıyor

Hindistan Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, 1 Mart ile 18 Haziran arasında ülke genelinde aşırı sıcaklar nedeniyle 40.272 sıcak çarpması vakası kaydedildi. Bu vakalardan 457’si 18 Haziran’da rapor edildi. Hindistan’da her yıl mart ayıyla birlikte havalar ısınmaya başlıyor ve birçok kişi aşırı sıcaklar nedeniyle hayatını kaybediyor. Yeni Delhi’de 29 Mayıs’ta 52,9 dereceyle tüm zamanların en yüksek sıcaklığı kaydedilmişti.

El Nino ve La Nina Hava Olayları

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), küresel sıcaklıkların artmasına neden olan El Nino hava olayının sona erme belirtileri gösterdiğini ve yıl sonuna doğru gezegeni serin tutan La Nina hava koşullarına geri dönüşün muhtemel olduğunu belirtti. WMO’nun raporuna göre, bu yılın temmuz-eylül döneminde La Nina’nın görülme olasılığı yüzde 60 olarak tahmin ediliyor.

Gezegen Isınmayı Sürdürecek

WMO Genel Sekreter Yardımcısı Ko Barrett, “Haziran 2023’ten bu yana her ay yeni bir sıcaklık rekoru kırıldı ve 2023, şimdiye kadar kaydedilen en sıcak yıl oldu” dedi. Barrett, El Nino etkisinin sona ermesinin, uzun vadeli iklim değişikliğinde bir duraklama anlamına gelmediğine dikkat çekti. Atmosferdeki ekstra ısı ve nem nedeniyle hava koşullarının daha da zorlu olacağını belirten Barrett, “Olağanüstü yüksek deniz yüzeyi sıcaklıkları önümüzdeki aylarda önemli bir rol oynamaya devam edecek. Bu nedenle ‘herkes için erken uyarılar’, WMO’nun birinci önceliği olmaya devam ediyor” diye ekledi.