Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

İnterfresh fuarında meyvenin dört hali tanıtılacak

Türk ihracatçısı dünyanın dört

Türk ihracatçısı dünyanın dört bir tarafına ihraç edecek

Anadolu’nun verimli topraklarında Türk çiftçilerinin her yıl ürettiği 60 milyon ton meyve sebze dünya sofralarına lezzet katıyor, şifa kaynağı oluyor. Bu aşamada fuarlar ve ihracatçılar devreye giriyor.
IMG 20240529 WA0049
Meyve ve sebzenin; taze, kurutulmuş ve dondurulmuş ve konserve hallerini ihraç ederek son 1 yıllık dönemde 2,4 milyar dolar dövizi Türkiye’ye kazandıran Egeli ihracatçılar, Interfresh Eurasia Fuarı’nın İzmir’e gelmesiyle hedef büyüttüler. Meyve ihracatçıları 2028 yılı için ihracat hedeflerini 3,5 milyar dolara çıkardılar.
IMG 20240529 WA0051
İnterfresh Eurasia Fuarı’nın, bugüne kadarki yolculuğuyla uluslararası düzeyde önemli bir marka haline geldiğinin altını çizen Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, “İnterfresh Fuarı, fuarlar kenti İzmir’e ve sektörümüze uzun yıllar hizmet edecek. Gücümüze güç katacak. Fuarda temsil edilen sektörler olarak Türkiye genelinde 7,8 milyar dolar, Ege Bölgesi’nde 2,4 ihracat gerçekleştiriyoruz. 2028 yılında Türkiye genelinde 10 milyar dolar, Ege Bölgesi’nde 3,5 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmada İnterfresh Eurasia Fuarı büyük katkı sağlayacak” şeklinde konuştu.
Ege Bölgesi’nin Türkiye’nin gıda ürünleri ihracatında lider olduğunun altını çizen Başkan Uçak, şöyle devam etti; “Ege Bölgesi ve İzmir’de bu fuarın düzenlenecek olmasının da çok yerinde bir karar olduğu ortaya çıkıyor. Bu sene stand satışlarının daha bugünden ikiye katlanmış olması da bunun en güzel ıspatı. Interfresh Eurasia Fuarı’nın uzun yıllar Ege Bölgesi lezzetlerinin vitrini olması için desteğimiz sürecek. Interfresh Eurasia Fuarı bu sektörlerin büyümesini tetikleyecek. İhracatçılarımız gelen ithalatçı firmalara işletmelerini gösterme olanağına sahip olacak.”
Meyve ve sebzenin dört hali fuarda yer alacak
INTERFRESH EURASIA NUTRI FRUCT GMBH ALMANYA
Türk meyve sebze sektörlerinin vitrini konumundaki Interfresh Eurasia Fuarı’nda 2024 yılında meyvenin taze, kurutulmuş, dondurulmuş, konserve, meyve suları, soslar ve konserve olmak üzere 4 halinin temsil edileceğini dillendiren Antexpo Fuarcılık Genel Koordinatörü Murat Özer, Ege Bölgesi’nin 4 sektörde de çok güçlü olduğu için bu kararı aldıklarını dile getirdi.
IMG 20240529 WA0044 1
15 market zinciri şimdiden Interfresh Fuarına ziyaretçi olarak kayıtlarını yaptırdı
INTERFRESH EURASIA FORA MARKET ZINCIRLERI UKRAYNA 1
Antexpo Fuarcılık Genel Koordinatörü Murat Özer, 2023 yılında 9 olan uluslararası ziyaretçi market zincirleri sayısının bu yıl fuara beş ay olmasına rağmen 15’e çıktığı bilgisini verdi. Özer, “Yalnızca market zincirleri değil yurt dışındaki büyük toptancılar, Halciler ve ticaret erbapları yani Traderlar’da bu yıl daha yoğun bir şekilde Interfresh Eurasia Fuarı için İzmir’de olacaklar” şeklinde konuştu.
50’yi aşkın ülkeden alıcılar geliyor
INTERFRESH EURASIA TURKIYE 10
“İhracat projesi olarak başladığımız bu yolculukta geldiğimiz nokta başarılı olduğumuzun göstergesidir” diyen Özer, görüşlerini şöyle sürdürdü; “Interfresh Eurasia geçtiğimiz yıl 44 farklı ülkeden alıcıya ev sahipliği yapmıştı. Büyüyen yelpazesi ile, taze meyve sebze, dondurulmuş ürünler, kurutulmuş ürünler, konserve ürünleri, meyve suları, soslar, gıda ve gıda teknolojileri, paketleme ve ambalaj teknolojileri, soğuk hava sistemleri, lojistik ve sektörün tarım teknolojilerinin sergileneceği Interfresh Eurasia Fuarına 50’nin üzerinde ülkeden farklı büyüklüklerde “Alım Heyetleri” bekliyoruz.  Bu tablo Interfresh Eurasia Fuarı’nın 7 yılda düzenlediği fuarların ne kadar başarılı bir geçmişi olduğunu ve sektörün bize olan güvenini gösteriyor.”
7 yılda Interfresh kendi sektöründe dünya markası

Interfresh Eurasia Fuarı’nın 7 yılda kat ettiği yolculuk sonucunda meyve sebze sektöründe tanınan ve yabancı alıcılar tarafından Türkiye’de ziyaret edilecek fuarlar listesine alınan bir fuar haline geldiği bilgisini veren Özer;

“Yurtdışında yapmış olduğumuz toplantılarda,  gerek fuar ziyaretlerinde,  gerek acentalarımız aracıyla, gerekse ticaret ataşeliklerimiz ile gerçekleştirdiğimiz toplantılarda Akdeniz çanağından mal alan bir çok alıcı Interfresh’in tarihini bildiğini ve Eylül ayında takvimlerine ziyaret programlarına aldıklarına şahit oluyoruz. Bu bizi çok sevindiriyor. Türkiye’nin de artık bu sektörde dünya fuar takvimine girmeyi başarmış bir fuarı var. En son Nisan ayında Yunanistan’da düzenlenen Freskon Fuarı’nda, Interfresh Fuarı’nın gücünü gördük” diyerek sözlerini noktaladı.